Jojoba (lot. „Simmondsia chinensis“ arba kininė simondsija) yra dykumų augalas, aptinkamas Š. Amerikos dykumose, kitaip dar vadinamas laukiniu lazdynu. Iš jojobos augalo sėklų spaudžiamas aliejus, kuris yra panašus į skystą vašką ir pasižymi ypatingomis savybėmis.

Jojoba yra pakankamai švelnus, kad jį būtų galima naudoti kaip bazinį aliejų, maišant su kitais aliejais. Jis taip pat gali būti naudojamas ir vienas. Šiandien daugybė žmonių jojoba (simondsijų) aliejų naudoja savo plaukų ir odos priežiūrai. Ir tam yra daugybė svarių priežasčių.

Egzistuoja daugybė faktinių įrodymų, kad natūralus ir grynas jojoba aliejus gali apsaugoti galvos odą, reguliuoti riebalų gamybą, išspręsti išsausėjančių plaukų problemą, gydyti aknę, sausą odą ir spręsti kitas plaukų ir odos problemas. Todėl siūlome skaityti toliau ir sužinoti, kuo jojoba aliejus gali būti naudingas jūsų plaukų ir odos priežiūrai.

Jojobos aliejaus nauda plaukams

Jojoba aliejus dėl savo sudėties ir konsistencijos gali būti naudojamas kaip drėkinamoji priemonė. Jis taip pat gali būti lašinamas į plaukų kondicionierius, suteikdamas plaukams papildomą apsaugą nuo išsausėjimo, lūžinėjimo ir plaukų galiukų skilinėjimo. Šis aliejus drėkina galvos odą ir gali padėti veiksmingai kovoti su pleiskanomis.

Jojoba aliejuje yra daug plaukus maitinančių vitaminų ir mineralų, tarp kurių yra ir vitaminas B, C, E, varis bei cinkas. Kadangi simondsijų aliejus stiprina plaukus, jis taip pat saugo nuo plaukų slinkimo ir juos storina – aliejus drėkina plaukų folikulus ir saugo nuo išsausėjimo, dėl kurio gali prasidėti plaukų slinkimas.

Reguliuojama riebalų gamyba

Kadangi galvos odoje yra plaukų šaknys, plaukų ilgis priklauso nuo galvos odos būklės. Galvos odoje gaminami natūralūs riebalai, kurie padeda drėkinti plaukus, tokiu būdu išsaugodami jų tinkamą būklę. Kai, sutrikus riebalų gamybai, jų pagaminama nepakankamai, plaukai išsausėja ir nusilpsta, jų galiukai ima lūžinėti ir gali prasidėti ankstyvas plaukų slinkimas.

Pernelyg intensyvi riebalų gamyba taip pat turi neigiamos įtakos. Kai odoje pagaminama per daug riebalų, galvos epidermis ima sluoksniuotis, o plaukai labai riebaluojasi. Norint efektyviau kontroliuoti natūralių riebalų gamybą, rekomenduojama kelis jojoba aliejaus lašų reguliariai įmasažuoti į galvos odą – tokiu būdu galima palaikyti jos tinkamą drėgnumą.

Skatinamas plaukų augimas

Jeigu plaukų ir galvos odos būklė yra gera, plaukai auga ilgi ir yra stiprūs. Tiems, kurie turi galvos odos ir plaukų problemų, jojoba aliejus gali padėti jas spręsti, skatindamas plaukų augimą – ypač ankstyvo nuplikimo atvejais.

Savo savybėmis jojoba aliejus primena natūralius riebalus, kurie gaminami galvos odoje, todėl jis turi panašų poveikį, t.y. skatina plaukų augimą ir juos stiprina.

Padeda sausiems plaukams

Jojoba aliejus turi teigiamą poveikį ne tik galvos odai, bet ir plaukams. Jojoba aliejaus sudėtyje esantys vitaminai padeda drėkinti plaukus, suteikia jiems daugiau žvilgesnio ir sulaiko plaukuose  drėgmę. Šis aliejus gali būti naudojamas ir plaukų galiukams, apsaugodamas juos nuo jų lūžinėjimo ir pažeidimo.

Švari ir sveika galvos oda

Kai galvos odos riebalų gamyba sutrinka ir pasigaminama daugiau riebalų, jų perteklius gali sukietėti ir ilgainiui įgauti vaškinę konsistenciją, dėl kurios užsikemša plaukų folikulai, ir plaukai ima lėčiau augti. Norint to išvengti, pakanka į galvos odą įmasažuoti kelis jojoba aliejaus lašelius. Jis suminkštins galvos odą, kad būtų lengviau pašalinti sukietėjusį vaškinį riebalų sluoksnį nuo jos paviršiaus ir paskatins sveikų plaukų augimą – tokiu būdu padėdamas palaikyti sveiką ir švarią galvos odą.

Kovoja su galvos odos infekcijomis

Jojoba (simondsijų) aliejuje esantys antioksidantai padeda kovoti su bakterijomis ir kitomis grybelinėmis infekcijomis, galinčiomis neigiamai paveikti plaukų augimą ir pažeisti pačius plaukus. Turėti švarią ir sveiką galvos odą svarbu ne tik tam, kad jaustumėtės patogiai, bet ir tam, kad plaukai augtų tvirti ir gražūs.

Padidinamas susigarbanojusių plaukų elastingumas

Užlašinus ant galvos odos maždaug 12 jojoba aliejaus lašų ir pirštų pagalvėlėmis švelniai jį įmasažavus į odą, jojoba aliejus geriau įsigers į plaukų folikulus. Jis prasiskverbia giliai į plaukų šaknis ir jas sudrėkina. Tai padeda ištiesinti dėl drėgmės trūkumo ar naudotų cheminių medžiagų susigarbanojusius plaukus.

Ilgiau išliekantys plaukų dažai

Jeigu dažnai lankotės baseine, pasistenkite tinkamai apsaugoti savo plaukus. Tai ypač svarbu, jeigu jūsų plaukai yra dažyti ir norite ilgiau išlaikyti dažų spalvą. Prieš plaukiojimą galite plaukus sutepti jojoba aliejumi, kuris padės apsisaugoti nuo baseine esančių cheminių medžiagų, blukinančių plaukų spalvą. 

Natūrali priemonė barzdai

Jojoba aliejus gali būti įtrauktas ir į barzdą auginančių vyrų grožio priežiūros procedūras. Šis natūralus aliejus padeda barzdai greičiau augti, išlaiko ją minkštą ir apsaugo po barzda esančią odą nuo išsausėjimo ir sluoksniavimosi. Jojoba aliejus taip pat gali nuraminti skausmingą ir niežtinčią odą, kai po skutimosi barzda vėl ima augti. Po dušo barzdą galima sutepti keliais jojoba aliejaus lašais. Tai apsaugos barzdą, nuramins odą ir suteiks barzdai gražų žvilgesį.

Jojoba aliejaus nauda odai

Jojoba (simondsijų) aliejus pasižymi gausybe gydomųjų savybių, kurios daro šį aliejų itin veiksminga priemone gydant įvairias odos problemas, tokias kaip aknė, psoriazė ar egzema. 

Jojoba aliejų odos priežiūrai galima naudoti kaip valiklį, drėkiklį ar odos dėmelių gydymui skirtą priemonę. Šis aliejus gali būti naudojamas ant bet kurios kūno vietos, įskaitant ir jūsų veidą – ir tam jo nė nereikia atskiesti.

Efektyvus odos drėkinimas

Jojoba aliejus yra lengvesnis už kitus veido odos priežiūrai skirtus aliejus, todėl lengvai įsigeria. Jis taip pat gali labai giliai įsiskverbti į giluminius odos sluoksnius, efektyviai sudrėkindamas odą ir suteikdamas jai sveiką spindesį.

Skirtingai nei kiti vandens pagrindu gaminami drėkikliai, jojoba aliejus neišgaruoja kaip vanduo. Ir tai yra labai svarbu odai, kurią veikia nepalankūs aplinkos veiksniai. Tyrimai parodė, kad jojoba aliejus sukuria ilgalaikį drėkinamąjį sluoksnį. Jojoba aliejus yra humektantinis ingredientas. Tai reiškia, kad jis veikia suformuodamas apsauginį odos barjerą, neleidžiantį odai prarasti drėgmės. Tai gali padėti apsisaugoti ir nuo bakterinių infekcijų, aknės ar pleiskanojimo.

„Maistingas“ odai

Jojoba aliejuje yra daug naudingų medžiagų, kaip antai vitaminai B ir E, antioksidantai ir mineralai, pvz., chromas, varis ir cinkas, kurie visi maitina ir saugo odą. Organiškas šalto spaudimo jojoba aliejus išsiskiria iš kitų didžiausiu antioksidantų ir maistingųjų medžiagų kiekiu.

Su senėjimu kovojanti priemonė

Dėka savo puikių drėkinamųjų savybių jojoba aliejus gali sulėtinti senėjimo procesus ir išlyginti odos raukšles. Dermatologiniai tyrimai rodo, kad jojoba aliejus didina odos elastingumą ir šis efektas gali būti matomas net ir praėjus ilgesniam laikui. Be to, remiantis tyrimų rezultatais, reguliarus jojoba aliejaus naudojimas padeda išlyginti smulkias odos raukšleles. Tai reiškia, kad jojoba aliejuje esantys antioksidantai gali padėti sulėtinti odos senėjimo procesus.

Nekomedogeninis

Kadangi jojoba aliejus yra labai panašus į žmogaus odos gaminamus natūralius riebalus, jo naudojimas gali padėti „apgauti“ odą, priverčiant ją manyti, kad ji pagamino pakankamai riebalų ir odai nebereikia papildomo drėkinimo. Tokiu būdu sureguliuojama riebalų gamyba, neužsikemša odos poros ir išvengiama aknės bei kitokių odos problemų. Jojoba aliejus taip pat saugo nuo mikrobų, padėdamas išvengti bakterijų kaupimosi ant odos.

Ramina pažeistą odą

Jojoba aliejus gali padėti nuraminti egzemos, psoriazės, saulės nudegimų ar kitų odos problemų pažeistą odą. 

Jojoba aliejus yra labai populiarus ingredientas kai kuriuose natūraliuose kremuose nuo saulės. Vieno atlikto tyrimo duomenys rodo, kad vitaminas E, derinamas su antioksidantais, gali apsaugoti odą nuo kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių poveikio. Tuo tarpu jojoba aliejuje yra ne tik vitamino E, bet ir antioksidantų.

Saulės pažeista oda praranda drėgmę ir ima sluoksniuotis. Jojobos aliejus atstato vitamino E kiekį, sudrėkina ir paskatina odos gijimą bei sušvelnina neigiamą nudegimo nuo saulės poveikį.

Jojoba aliejus pasižymi priešuždegiminėmis ir gydomosiomis savybėmis, todėl, tepant jį ant odos, galima sumažinti odos išsausėjimą, niežėjimą ir sluoksniavimąsi. Žmonės, kurie turi tokių odos problemų, kaip psoriazė ar egzema, jojobos aliejaus pagalba gali efektyviai susilpninti šių odos problemų neigiamus simptomus.

Švelnus ir hipoalerginis

Jojoba aliejus ypač rekomenduojamas žmonėms, kurių oda yra jautri (ar pažeista psoriazės ir (arba) egzemos)), kadangi jis yra labai švelnus. Jojoba aliejaus naudojimas gali padėti užkirsti kelią odos būklės pablogėjimui.

Pagal molekulinę sudėtį jojoba aliejus yra vaškas. Tačiau jis gali labai efektyviai įsiskverbti į mūsų odą, o jo vaškinė „prigimtis“ suformuoja apsauginį ir odą raminantį sluoksnį. Skirtingai nei kai kurie kiti iš gamtos atkeliaujantys eteriniai aliejai, jojoba aliejus yra hipoalerginis.

Antibakterinis

Jojoba aliejus yra efektyvi natūrali antibakterinė priemonė, užkertanti kelią bakterijų dauginimuisi. Dėl šios naudingos savybės, jojoba aliejus yra labai naudingas aknės pažeistai odai ir turi teigiamą poveikį gydant dėl aknės atsiradusias odos žaizdeles. Be to, jojoba aliejus veikia kaip natūralus konservantas.

Jojoba aliejus turi ne tik jau minėtų antibakterinių, tačiau ir priešgrybelinių savybių. Ir nors atlikti tyrimai parodė, kad jojoba aliejus negali sunaikinti absoliučiai visų bakterijų ar visų rūšių grybelių, jis gali sunaikinti tam tikrą grybelį ir bakterijas, kurie sukelia salmoneliozę, ešerichiozę ir mieliagrybius.

Antioksidantas

Jojoba aliejuje yra daug vitamino E, todėl, naudojant jį odos priežiūrai, jojoba aliejus veikia kaip antioksidantas. Tai reiškia, kad šis natūralus aliejus gali padėti mūsų odai efektyviau kovoti su oksidaciniu stresu, kurį sukelia kasdieninis sąlytis su aplinkos tarša ir kitais toksinais.

Skatinamas žaizdų gijimas

Jojoba aliejus gali būti naudojamas kaip žaizdų gijimą skatinanti natūrali priemonė. Preliminarių tyrimų rezultatai liudija, kad jojoba aliejus skatina įdrėskimo ar įpjovimo metu atskirtų odos ląstelių susijungimą.

Skatinama kolageno sintezė

Jojobos aliejuje esantys antioksidantai gali padėti mūsų organizmui pasigaminti daugiau kolageno (kolagenas – tai  yra odoje, sąnariuose ir kremzlėse esantis baltymas).

Padeda sumažinti randus

Vitaminas E jau seniai rekomenduojamas medikų kaip veiksminga priemonė nuo randų formavimosi. Todėl, jeigu norite išbandyti vitamino E poveikį randų gydyme, į gydymo procesą galite įtraukti ir jojoba aliejų. Jojoba aliejaus savybės, skatinančios žaizdų gijimą, ir jame esantis vitaminas E padeda sumažinti randus, todėl šis aliejus puikiai tinka odos apsaugai nuo aknės sukelto surandėjimo.

Nors jojoba aliejus yra priskiriamas aliejams, iš tikrųjų jis yra lyg skystas vaškas, todėl jo veikimo efektyvumas labai skiriasi nuo įprastinių aliejų. Skirtingai nei kiti aliejai, skirti plaukų ir odos priežiūrai, jojobos aliejus savo struktūra yra labai panašus į mūsų odos gaminamus natūralius riebalus. Todėl jojoba (simondsijų) aliejus ne tik drėkina, bet yra ir greičiau pasisavinamas, o visų svarbiausia yra tai, kad jojoba aliejus yra universalus – jis tinka visų tipų odai ir plaukams.

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>