Galvos odos pilingas (šveitimas): kas tai, kaip ir kada atlikti?

Galvos odos pilingas, skalpo šveitiklis su cukrumi

Ar galvos odos pilingas arba kitaip eksfolijavimas, šveitimas yra privaloma plaukų priežiūros rutinos dalis?

Vis dažniau kosmetikos mylėtojų ir apžvalgininkų minimas galvos odos pilingas gali priversti susimąstyti: ar tai mados reikalas, ar iš tiesų reikalinga procedūra? Bandydami suprasti, ar – ir jei taip, tai kada – tokia procedūra gali būti naudinga, žvilgtelėkime į galvos odoje vykstančius procesus.

Kodėl reikalingas skalpo pilingas?

Žmogaus odoje nuolat vyksta ląstelių atsinaujinimas, kuomet į paviršių yra stumiamos negyvosios ląstelės. Šis procesas vyksta ir galvos odoje, tačiau čia ląstelėms pasišalinti yra sudėtingiau dėl plaukų tankio, mažesnės trinties su aplinka bei aktyvios riebalinių liaukų veiklos. Būtent ant galvos odos pastebime negyvų odos ląstelių sankaupas, matomas plika akimi – pleiskanas – arba susiduriame su riebia, specifinio kvapo mase, kuri lieka ant pirštų, perbraukus galvos odą.

Šitaip ilgainiui iš įvairių nešvarumų galvos odos paviršiuje susidaro sluoksnis, kuris lyg cementas suklijuoja negyvas ląsteles ir trukdo normaliems odos procesams. Tad plaukai ima sausėti, lėtėja jų augimas, o galvos oda vis smarkiau riebaluojasi. Nešvarumai akumuliuojasi, skalpo oda kemšasi, plaukų šaknis padengia apvalkalas, pro kurį sunkiai skverbiasi plaukams naudingi elementai.

Kiekvieno žmogaus galvos odos būklė yra unikali, tad kaip suprasti, kada galvos pilingas iš tiesų yra reikalingas ir gali pasitarnauti plaukų būklės gerinimui? Pateikiame keletą indikatorių, signalizuojančių apie reikalingą galvos odos šveitimo procedūrą:

  • Padidėjęs šaknų riebumas;
  • Pleiskanojimas;
  • Jaučiamas plaukų prigludimas, dingęs purumo jausmas;
  • Nemalonus galvos odos kvapas;
  • Net ir išsiplovus plaukus, jaučiamas švaros jausmo trūkumas.

Intensyvesnis plaukų riebalavimasis, negaivos jausmas bei kitos problemos yra galvos odos užsikimšimo rezultatas. Prie to prisideda sauso šampūno ar nenuplaunamų plaukų formavimo produktų naudojimas, neteisingai pasirinktos plaukų priežiūros priemonės ar netinkamas jų išskalavimas. Atsižvelgiant į tai, kad didelę įtaką galvos odos užsikimšimui daro aplinkos tarša bei dulkės, galima teigti, kad galvos odos šveitimas yra sveika, vertinga ir plaukus atgaivinanti procedūra visiems, net jeigu dar nepastebimos galvos odos būklės problemos.

Kaip taisyklingai atlikti galvos odos šveitimą?

Atliekant galvos odos pilingą, priemonę reikia paskirstyti po galvos odą ir gerai įmasažuoti, kad suaktyvėtų galvos odos mikrocirkuliacija – taip suaktyvinama kraujotaka, išvalomi plauko folikulai, pašalinamos negyvos epidermio ląstelės, o plaukų svogūnėliai aprūpinami deguonimi, todėl plaukai sustiprėja ir greičiau auga.

Normaliems plaukams galvos odos šveitimą patartina naudoti kartą per 2-3 savaites, riebiems – kas savaitę. Taip pat galvos odos šveitimą galima atlikti prieš bet kokią kosmetinę procedūrą, pavyzdžiui tepant maitinančią plaukų kaukę. Mat pašalinus negyvas odos ląsteles ir nešvarumus, galvos oda sugers daugiau naudingų kosmetikos ingredientų.

Svarbu paminėti, kad šveisti reikėtų tik plaukų šaknis bei galvos odą, o galvos prieš tai trinkti nereikia. Po procedūros plaukai išplaunami įprastu būdu.

Kuo skiriasi šveitikliai galvos odai ir kaip pasirinkti?

Šveitimo procedūrų nederėtų atlikti tais atvejais, jeigu galvos oda yra pažeista esama žaizdų, įpjovimų, didelių sudirgimų, infekcijų. Tokiais atvejais būtina konsultuotis su gydytoju dermatologu ar trichologu.

  • Mechaniniai šveitikliai.

Šiuose produktuose yra švelniai šlifuojančių ingredientų, tokių kaip cukrus, jūros druska arba anglis. Smulki tekstūra iškelia nešvarumus, riebalus, negyvą odą ir susikaupusius plaukų produktus, kad galėtumėte juos nuplauti.

Tokie produktai tinka praktiškai visais atvejais, yra patogiai naudojami, tad tai – dažniausiai kosmetikos lentynėlėse atsirandančios galvos odą giliai valančios priemonės. Jeigu tik pradedate susipažinti su skalpo eksfolijavimu ir norite patirti to privalumus, rinkitės mechaninį šveitiklį, nes jis bus draugiškas net neįgudusiam vartotojui.

Šio tipo priemonės netiktų esant odos infekcijoms (pvz., turint pūlingų galvos darinių, nes mechaniškai jie gali būti pažeidžiami, paskleidžiant juos sukeliančius mikroorganizmus aplinkui).

  • Šveitimo šukos.

Tai įvairūs šepetėliai, švelnaus masažavimo metu padedantys nušveisti produkto sankaupas, nešvarumus, riebalus ir negyvas odos ląsteles. 

Procesas gan imlus laikui ir reikalauja pasiryžimo nuosekliai atlikti tokias procedūras, kad pastebėtumėte rezultatus. Tad tokia procedūra tiks Jums, jeigu mėgstate skirti sau daugiau laiko ir esate nusiteikę sąžiningai atlikti savimasažą. Tuo užsiimant, rekomenduojame pasidomėti masažinėmis linijomis ir limfotaka, kad nauda būtų dar didesnė.

Svarbu įrankius valyti ir užtikrinti jų higieną.

  • Cheminiai šveitikliai.

Šiuose šveitikliuose yra ingredientų, kurie tirpdo negyvas odos ląsteles – tai salicilo rūgštis, akmens anglių arba medienos derva, piritiono cinkas ir kiti ingredientai, šveičiantys odą cheminiu būdu. 

Tokias priemones privalu naudoti tiksliai pagal nurodymus, neperlaikyti. Kaip ir su veido oda, pradėti derėtų nuo žemesnės rūgščių koncentracijos. Produktai tinka ir turint aknę.

Naminis galvos odos pilingas

Dalinamės receptu tuo atveju, jeigu investuoti į kosmetinį šveitiklį dar nesiryžtate jo nebandžius. Šis naminis šveitiklis padės suprasti, koks malonus gali būti galvos pilingo poveikis.

Svarbu pabrėžti, kad nors namų gamybos šveitikliai yra būdas namų sąlygomis išsibandyti eksfolijavimą, vis tik maistiniai ingredientai nėra skirti efektyviam poveikiui ant odos ir neveiks taip gerai kaip, pavyzdžiui, subalansuoti ingredientai mechaniniuose šveitikliuose ar negyvas odos ląsteles tirpdančios medžiagos cheminiuose šveitikliuose. Taip pat, plovimui ir išskalavimui reikės šiek tiek daugiau pastangų nei naudojant kosmetinę priemonę.

Svarbu naminius šveitiklius galima pasigaminti tik vienkartiniam naudojimui, kitu atveju juose ima daugintis mikroorganizmai!

Naminio skalpo šveitiklio gamybai reikės:

  • 2-3 v.š. aliejaus – alyvuogių, migdolų, saulėgrąžų (geriau nerafinuotas) ar kokosų (pratirpintas);
  • Panašaus kieko cukraus. 

Viską sumaišome, kad masė gautųsi nei per skysta, nei per tiršta, – taip pat, kad nebyrėtų. Taigi, naminis šveitiklis paruoštas! Kaip jį naudoti? 

Atskiriame plaukus skirtingose vietose ir vis įtriname šveitikliu, stengiamės kuo kruopščiau pasiekti visas galvos odos vietas. Tuomet įprastai išplauname plaukus su šampūnu.

Giliai valantis, putojantis mechaninis šveitiklis su niacinamidu

MANO rekomendacija sklandžiam galvos odos pilingui atlikti

Taigi, šveitiklis yra pirmas žingsnis kovojant su priemonių pertekliaus („build up“) efektu, taip pat su pleiskanomis bei pernelyg suintensyvėjusiu riebalavimusi. Suteikdamas maksimalų švaros efektą, pašalina netinkamos plaukų priežiūros padarinius ir atveria kelią į geresnę galvos odos, o kartu – ir plaukų būklę.

Mūsų sukurtas MANO giliai valantis mechaninis šveitiklis yra tik su natūraliais, augalinės kilmės, visiškai saugiais ir galvos odos struktūrai vertingais ingredientais, tinkantis visų tipų galvos odai. Tai ryškaus pipirmėčių aromato, intensyviam galvos odos valymui prieš plovimą šampūnu skirta priemonė, pasižyminti puria ir grublėta tekstūra, kurią lemia sudėtyje esančios cukraus dalelės. Cukraus granulėms eksfolijuojant galvos odą, vyksta ne tik efektyvus valymas, bet ir stimuliacija, dėl kurios į plaukų folikulus geriau prasiskverbia plauko drėkinimui ir sveikam augimui naudingi rozmarinų hidrolatas, ankstyvųjų šalpusnių, kraujažolių bei chininmedžių ekstraktai.

Šveitiklis veikia mechaniškai skaidant ir atkeliant nešvarumus. Masažuojant priemonę, cukraus kristalai tirpsta, todėl šveičiamosios dalelės tampa pakankamai švelnios, kad nepažeistų odos, bet atliktų darbą: negyvos ląstelės bei purvas atskiriami ir pašalinami nuo galvos odos. Nuvalius odą dengusį nešvarumų sluoksnį, uždegama žalia šviesa kitiems naudingiems ingredientams, kurių gausu MANO šveitiklyje:

  • Augalinių ekstraktų derinys iškart drėkina ir tonizuoja galvos odą bei plaukų folikulus;
  • Išliekančiam švaros jausmui užtikrinti, formulę praturtina elementai, turintys savybių reguliuoti sebumo išsiskyrimą (niacinamidas, cinkas, paprastosios kraujažolės ekstraktas);
  • Avokadų ir kininių simondsijų aliejai išvien su augaliniu glicerinu ir pantenoliu iškart minkština bei kondicionuoja odą maksimaliam komfortui.

Tad ar šveitimas yra privaloma galvos odos priežiūros dalis? Siekiant sveikiausio įmanomo plaukų įvaizdžio – tikrai taip! Belieka išsirinkti tinkamiausią, individualią plaukų būklę tenkinantį šveitiklį, kuris plaukams įkvėps naujos gyvybės, o galvos odai suteiks galimybę tinkamai regeneruotis ir suteikti geriausias sąlygas sveikiems, stipriems bei vešliems plaukams.

Straipsnis pateikiamas kaip rekomendacinio pobūdžio informacija ir nėra skirtas diagnozuoti, gydyti, spręsti individualias problemas.

Vienas komentaras apie “Galvos odos pilingas (šveitimas): kas tai, kaip ir kada atlikti?

  1. Pingback: Pleiskanojanti galvos oda – priežastys ir sprendimai - MANOritualai.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *