Aliejai plaukams: ką reikia žinoti norint sveikų plaukų

Aliejai plaukams – nors ir sparčiai populiarėjanti, tačiau vis dar nemažai klausimų kelianti plaukų priežiūros tema. Taip yra todėl, kad siekiant teigiamų rezultatų reikia atsižvelgti ne tik į pasirenkamo aliejaus savybes bei kokybę, bet ir suprasti, kaip aliejus veikia plauką ir kaip naudoti priemones. Vis dar manote, kad aliejus tik pakenks Jūsų besiriebaluojantiems plaukams? O gal tikite, kad dėl savo natūralumo aliejus plaukams galima naudoti be jokio atsargumo? Šiame straipsnyje suteiksime informacijos, kuri padės išmokti aliejus plaukams naudoti turint teisingus lūkesčius.

Pažinkime plauko sandarą

Plaukas yra sudėtingos struktūros odos priedas ir jo sandarą būtina suprasti tam, kad būtų aišku, kaip aliejus gali veikti plauką. Odoje esančiame plauko folikule yra plauko šaknis, kurią reikiamais elementais (aminorūgštimis, mineralais, vitaminais) aprūpina mažytės kraujagyslės, o į folikulą atsiverianti riebalinė liauka sutepa plauką natūraliu riebalu – sebumu, kuris drėkina ir palaiko galvos odos rūgštinę terpę, taip apsaugant nuo mikroorganizmų.

Plaukas susideda iš baltymų, lipidų, vandens, mikroelementų ir pigmentų. Pats plauko stiebas turi 3 pagrindines dalis:

  1. Šerdis: plauko viduryje esanti ertmė, sudaryta iš į oro pūsleles panašių ląstelių.
  2. Žievė: pagrindinė plauko dalis, sudaryta iš ilgų keratino grandinėlių.Jos jungiasi į išilginį pluoštą, kuris lemia plauko elastingumą, minkštumą ir atsparumą. Svarbu tai, kad šias ląsteles tarpusavyje jungia tarpląstelinė medžiaga, kurioje daug lipidų ir baltymų.
  3. Kutikulė: plonas viršutinis sluoksnis, sudarytas iš vienas kitą dengiančių keratino žvynelių. Atlieka apsauginę funkciją.

Ši informacija vienaip ar kitaip yra svarbi, kalbant apie aliejų naudojimą plaukams, tad prie jos vis sugrįšime.  

Kodėl žavimės augaliniais aliejais?

Aliejai jau daugybę metų lydi žmogaus buitį, o dėl savo savybių yra naudojami ir odos bei plaukų priežiūroje. Aliejų naudingumą lemia jų prigimtinė paskirtis: tai yra augalo sukauptos maisto atsargos energijai gauti.

Augalinis aliejus yra iš augalo dalių (dažniausiai sėklų) išgauti trigliceridai – glicerolio ir riebalų rūgščių esteriai. Nesunku įsivaizduoti, kad maisto atsargose yra gausu sočiųjų ir nesočiųjų riebalų, įskaitant ir Omega 3-6-9, taip pat įvairiausių vitaminų, antioksidantų ir mineralų. Augaliniuose aliejuose yra tokoferolių, sterolių, stanolių, fosfolipidų, vaškų, skvaleno, fenolinių junginių – šie komponentai, naudojami išoriškai, gali veikti odos ir jos darinių fiziologiją.

Svarbu ir tai, kad aliejaus išgavimo būdas turi įtakos aliejaus sandarai: gryni šalto spaudimo aliejai išlaiko geresnes maistines savybes nei rafinuoti. Rafinavimo proceso metu aliejus apdorojamas termiškai ir chemiškai, todėl praranda daug savo vertingųjų savybių.

Tarkime, paimsime du šaltuoju būdu išspaustus aliejus, kuo jie skirtingi? Augaliniai aliejai tarpusavyje skiriasi sočiųjų ir nesočiųjų riebiųjų rūgščių sandara ir kiekiais. Šie komponentai keičia aliejaus skvarbumą į plauką, lemia lakumą, garavimą, maistingumą.

Augalinių aliejų atkuriamasis poveikis plaukams

Plaukas yra baltyminė struktūra, o kai kurių augalinių aliejų sandara turi fizinį artumą su baltymais ir gali skverbtis į plauko vidų (tačiau ne iki pačios šerdies, nes šerdis yra tik oro ertmė). Kiek giliai aliejus gali prasiskverbti į plauką ir jo suteikiamas efektas priklauso nuo aliejuje esančių riebiųjų rūgščių:

  • sotieji riebalai yra skvarbiausi. Jų gliceridai yra paprastos, tiesios, lazdelės formos molekulės, kurios lengvai palenda po plauko žvyneliais ir gali skverbtis iki plauko viduriniojo sluoksnio – žievės. Aliejaus molekulės papildo plauko žievėje esančius tarpląstelinius lipidus, t.y., gerai pamaitina plauką. Paprastai sotieji riebalai kambario temperatūroje būna kietos konsistencijos. Pvz.: kokosų aliejus, alyvpalmių sėklų aliejus, atalių aliejus.
  • mononesotieji riebalai yra panašūs į sočiuosius, tačiau jų molekulės turi įlinkimą, dėl kurio dalelei sunkiau prasiskverbti giliai į plauką. Tokie aliejai gali glotninti plauko kutikulę, sumažinti žvynelių pasišiaušimą, pamaitinti plaukus. Dažniausiai sutinkama mononesočioji riebioji rūgštis yra Omega-9 šeimos oleino rūgštis, jos gausiai randama alyvuogių ir migdolų aliejuose. Iš tiesių gliceridų taip pat sudaryti avokadų, ricinos aliejai.
  • polinesotieji riebalai turi įvairiai „išsilanksčiusias“ molekules, kurios nepalenda po plauko kutikule, o lieka paviršiuje, sudarydamos plėvelę, barjerą. Tokie aliejai puikiai pakeičia plaukų priežiūroje naudojamus sintetinius silikonus: granatų sėklų aliejus, linų sėklų aliejus, dygminų aliejus, sezamų aliejus, saulėgrąžų aliejus bei vaškams priskiriamas simondsijų (jojoba) aliejus. Įdomu ir tai, kad tokią pat molekulių sandarą turi ir natūralus odos išskiriamas sebumas, todėl aliejai gali padėti vykti odos savireguliacijos procesams.

Aliejaus skverbimasis į plauką pagerėja, kai plaukai yra švarūs, nepadengti silikonais. Taigi, žinant molekulių sandarą, galima pritaikyti aliejų plaukams pagal pageidaujamą poveikį: jeigu norite giliai pamaitinti plauką, rinkitės sočiaisiais riebalais gausų aliejų ir tepkite jį ant gerai išplautų plaukų, o jeigu reikalinga išoriška apsauga, kutikulės išlyginimas, tam tiks nesotieji riebalai.

Aliejai ir plaukų drėkinimas

Keratino junginių vientisumui yra svarbus vandens kiekis juose. Greičiausiai jau žinote, kaip suprastėja odos, nagų, plaukų būklė jiems sausėjant. Plaukuose, priklausomai nuo aplinkos drėgmės, yra apie 10-13 % vandens, kurio kiekis tiesiogiai priklauso nuo pasirinktų plaukų džiovinimo, formavimo būdų. Kai plaukuose trūksta drėgmės, jie praranda elastingumą, atsparumą, pradeda skilinėti, tampa šiurkštūs. Todėl kalbant apie sveikus plaukus, nuolatos minimas ir jų drėkinimas.

Juk aliejai drėkina plaukus, tiesa? Šiuo klausimu dažnai daug kas klysta dėl neaiškiai suteikiamos informacijos etiketėse bei reklamose. Šis nesusipratimas atsiranda dėl drėkinimo sąvokos, kuri moksliškai reiškia vandens netekimo sumažinimą, tačiau kai mes paprastai kalbame apie drėkinimą, juk įsivaizduojame „prisotinimą“ vandeniu, tiesa? Atminkite visam laikui: ar aliejus prisotina plaukus drėgme? Ne, tai padaryti gali tik vanduo. Ar aliejus padeda įsisavinti, sulaikyti drėgmę? Taip, todėl aliejai gerai stiprina ir kondicionuoja plaukus ir galvos odą.

Drėkiklis nebūtinai drėkina pats iš savęs, yra išskiriamos 4 skirtingai veikiančių drėkiklių rūšys:

  • okliuzyvai, kurie sukuria barjerą, sulaikantį vandens garavimą;
  • humektantai, kurių molekulės pritraukia ir prisijungia vandens molekules;
  • emolientai, kurie užpildo paviršiaus tarpus riebalais;
  • proteinų struktūra, kuri savaime išlaiko drėgmę.

Aliejai priskiriami prie okliuzyvų ir emolientų. Jie nepadidina drėgmės kiekio, bet gali padėti sumažinti drėgmės netekimą dėl aplinkos veiksnių. Nuo vandens garavimo tiesiogiai apsaugo plauko paviršiuje liekantys aliejai.

Taip pat yra tyrimų, rodančių, jog gilyn besiskverbiantys aliejai, užpildydami tarpus tarp plauko baltymų grandinėlių, sustiprina natūralių baltymų savybę „surišti“ viduje vandens molekules. Tai padidina drėgmės kiekį plaukuose.

Kaip aliejus padės mano plaukams?

Aliejai veikia keleriopai:

  • papildo plaukų struktūrą;
  • padeda išlaikyti tinkamą drėgmės kiekį plaukuose;
  • sukuria apsauginį sluoksnį plauko paviršiuje;

Todėl būtent Jūs galite nuspręsti, kokio poveikio norėsite.

Dėl šių niuansų atsiranda skirtingi aliejų naudojimo būdai plaukams: kartais aliejus tepame ant sausų, o kartais – ant drėgnų plaukų. Be to, dažnai girdime ir tai, kad vieniems plaukams tam tikras aliejus „padaro stebuklus“, o kitiems visiškai netinka, išsausina.

Jeigu Jūsų plaukai sausėja (jiems trūksta žvilgesio, švelnumo), pabandykite naudoti mažiau skvarbius aliejus ir tepti juos ant drėgnų plaukų, kad „užrakintumėte“ drėgmę viduje. Jeigu plaukai yra silpni, skilinėja, lūžta, tuomet jiems gali padėti sotieji aliejai, kurie prasiskverbs gilyn ir sustiprins plauko struktūrą. Galima naudoti ir aliejų mišinius. Stebėkite, kaip plaukai reaguoja į pasirinktus aliejus bei jų naudojimo būdą ir, jeigu nesulaukiate teigiamų rezultatų, įvertinkite savo plauko struktūrą, būklę, pagalvokite, kas gali būti ne taip ir koks aliejus tiktų labiau. Nebijokite keisti rutinos – reikia įvertinti ir atrasti, kas iš tikrųjų yra reikalinga ir tinka Jūsų plaukams.

Kaip naudoti aliejus, kad jie neapsunkintų plaukų?

Aliejai atlieka panašų vaidmenį kaip galvos odos išskiriamas sebumas. Apgaubdami kutikulę, jie gali sumažinti žvynelių atsivėrimą ir apsaugoti plaukus nuo išorės veiksnių. Kai kurie aliejai, ypač eteriniai, yra naudingi ir galvos odai, kadangi veikia antibakteriškai, turi antiseptinių savybių, stimuliuoja kraujotaką, taip gerindami medžiagų tiekimą į plauko šaknį. Dėl to plaukai auga greičiau, sveikesni, storesni.

Vis tik dažnai sakoma, jog gero gali būti per daug ir, lygiai kaip sebumo perteklius, aliejaus perteklius atrodo neestetiškai, apsunkina plaukus, sumažina jų žvilgėjimą. Be to, nėra įrodymų, kad ant plaukų užtepus daugiau aliejaus, jis suteiks geresnį maitinimą ar didesnę apsaugą. Todėl patausokite produktą – dažniausiai pakanka vos poros lašelių aliejaus, jeigu jį naudojate galiukams, o jeigu tepate aliejaus kaukę prieš plovimą, nepadauginkite, plaukai neturi varvėti. Aliejų šampūnu skalauti galima net porą kartų, kol plaukai taps švarūs. Aliejus, užpildęs tarpelius tarp plauko žvynelių, neleis agresyviems plovikliams plauko išsausinti.

Atminkite, kad nesotieji aliejai, reaguodami su oru plauko paviršiuje sudaro apsauginę plėvelę. Šiuos aliejus geriausia naudoti sluoksniuojant mažais kiekiais. Be to, kartą per dvi savaites būtina gerai išplauti plaukus giliai valančiu šampūnu, kad išvengtumėte medžiagų susikaupimo (angl., „build-up“) efekto, kai plaukai apsunksta, žvyneliai susiklijuoja, kaupiasi nešvarumai, o naudingosios medžiagos į juos nebepatenka. Šis patarimas galioja naudojant bet kokius ant plaukų liekančius produktus, ne tik natūralius aliejus.

Populiariausi aliejai plaukams

Arganų aliejus – gausus tokoferolių, polifenolių, galingų antioksidantų. Patenka į plauko vidų, gerai atstato elastingumą, todėl naudojamas norint plaukams suteikti švelnumo, paklusnumo.

Kokosų aliejus – efektyviausias pažeistiems, silpniems plaukams, nes stiprina jų struktūrą iš vidaus.

Ricinų aliejus – jo sudedamoji dalis ricinolio rūgštis padeda plaukams išlaikyti drėgmę ir juos suminkština, taip pat gerai kondicionuoja galvos odą.

Alyvuogių aliejus – veikia tiek plauko išorę, tiek viduriniojo sluoksnio paviršių. Stiprina ir maitina plaukus, išlygina kutikulę, todėl suteikia žvilgesio.

Avokadų aliejus – gausus vitaminais A, E, D, jo sudėtyje yra kalio. Dažnai naudojamas kaip bazinis aliejus, kadangi dėl neblogo skvarbumo gali pernešti kitas naudingas medžiagas.

Simondsijų (jojoba) aliejus – gali padėti reguliuojant riebalinių liaukų veiklą, tad tinka kondicionuoti riebią galvos odą.

Rozmarinų eterinis aliejus – Stimuliuoja plaukų folikulus, mažina pleiskanojimą.

Levandų eterinis aliejus – Giliai išvalo odą, atkemša plaukų folikulus, todėl gerina plaukų augimą.

 

Jeigu Jus domina aliejų mišiniai subalansuoti plaukų priežiūrai, jų galite įsigyti čia: Aliejai plaukams

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *