Arbatmedžio eterinis aliejus: kaip naudoti ir ką reikia žinoti?

Iš Australijos kilęs ryškiomis terapinėmis savybėmis pasižymintis pražangialapių mirtenių, populiariau žinomas kaip arbatmedžio eterinis aliejus yra taip plačiai naudojamas alternatyvioje medicinoje, kosmetikoje ir namų apyvokoje, kad jį galima laikyti vienu populiariausių šiuolaikinių eterinių aliejų.

Australijos Aborigenai pasakoja apie ežerus, kurių vandenį metai iš metų turtina krentantys arbatmedžių lapeliai. Arbatmedžio augalai perduoda savo esencijas ežerui ir šis neva įgauna gydomųjų savybių. Taip besimokant iš gamtos, buvo pradėtas išgauti ir naudoti arbatmedžių eterinis aliejaus. 

Arbatmedžių eterinis aliejus kosmetikos priemonių sudėtyje (INCI žymėjimas) paprastai žymimas Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil. Savo populiarumą jis įgijo per pastaruosius 100 metų, tad istoriškai yra vis dar šiokia tokia naujiena, lyginant su kitais eteriniais aliejais. Tačiau didžiulis arbatmedžio aliejaus poreikis, išsivystęs per tokį trumpą laiko tarpą, tik įrodo, kokia naudinga žmogui yra ši žaliava. 

Šiame straipsnyje aptarsime mokslinėje literatūroje minimas arbatmedžių eterinio aliejaus savybes, ir kosmetinį naudojimą odai, plaukams bei nagams.

Kaip gaminamas arbatmedžio eterinis aliejus?

Tik Australijoje, šiltose ir pelkingose vietovėse auga Melaleuca genties pražangialapių mirtenių medžiai, iš kurių yra išgaunamas arbatmedžio aliejus. 

Pats arbatmedžio augalas yra visžalis, egzotiškos išvaizdos: didelis, pasiekiantis net iki 6–8 m aukštį krūmas, baltu lyg popieriumi dengtu kamienu, pasidabinantis pūkuotą apdangalą primenančiais baltais žiedais. 

Arbatmedžių aliejui kerpami 1–3 metų augalai. Prireikia 1 kg žaliosios arbatmedžio masės, kad būtų pagaminta apie 10 g arbatmedžio eterinio aliejaus – tai stipriai koncentruota, vertinga augalo esencija. 

Šis eterinis aliejus yra išgaunamas distiliuojant augalo lapus ir ūglius. Iš distiliato atskiriamas skaidrus arba šviesaus gelsvo atspalvio arbatmedžių eterinis aliejus.

Pražangialapė mirtenė (arbatmedis), Malaleuca alternifolia. Nuotrauka: John Tann

Ar arbatmedžių aliejus yra draugiškas aplinkai?

Arbatmedžių eteriniam aliejui išgauti sunaudojama daug žaliosios masės, tad, nors tai yra atsinaujinantis išteklius, šios žaliavos tvarumas yra tiesiogiai susijęs su auginimo ir gamybos praktikomis. 

Kitaip tariant, kad poveikis aplinkai būtų kaip įmanoma suvaldytas, verta investuoti į ekologiškai (be pesticidų, herbicidų, kontroliuojamais kiekiais) auginamų arbatmedžių aliejų. Toks aliejus bus ne tik draugiškesnis aplinkai, bet ir džiugins geresne kokybe, turės daugiau gerųjų savybių, nebus užterštas nepageidaujamomis cheminėmis medžiagomis.

Svarbu ir tai, kad gaminant produktus arbatmedžių aliejus būtų tausojamas ingredientas – naudojamas mažais kiekiais ir tik tada, kai jo tikrai reikia. 

Kaip kosmetikos gamintojas, propaguojame tik tikslingą žaliavos naudojimą. Ką norime tuo pasakyti? Gan dažna taktika, kai formulėse yra pridedama populiaraus ingrediento tam, kad jis pritrauktų dėmesį, tačiau funkcijos ingredientas neatlieka – tai yra rinkodaros tikslais, be pridėtinės naudos vartotojui, iššvaistomas resursas ir vargu, ar galima tokį sprendimą laikyti draugišku aplinkai.

Šis aliejus turi keliasdešimties milijonų per metus vertą paklausą, bet kaip ir dauguma atvejų – tik saikingai, kontroliuojamai naudojamas resursas gali išlikti palankus aplinkai.

Arbatmedžio eterinio aliejaus kompozicija

Svarbiausi arbatmedžių eterinio aliejaus komponentai yra vadinamieji terpeniniai angliavandeniliai. 

Pagrindinė sudedamoji arbatmedžių eterinio aliejaus dalis yra terpinen–4–olis (C10H18O), kuris lemia antibakterines aliejaus savybes. Taip pat aliejuje yra kitų fitocheminių medžiagų, tokių kaip γ–terpinenas ir α–terpinenas.

Įdomu tai, kad dėl galimų ryškių žaliavos variacijų, arbatmedžių aliejus kaip žaliava yra reglamentuojamas tarptautiniu standartu, t.y., į rinką tiekiamas produktas turi turėti tam tikras medžiagų koncentracijų minimalias ir maksimalias reikšmes. Tai padeda apsaugoti nuo netikro, skiesto, chemiškai apdoroto aliejaus patekimo į rinką.

Ką svarbu žinoti apie arbatmedžių eterinį aliejų?

Gryname pavidale šis eterinis aliejus yra bespalvis arba šviesiai geltonas aliejus, visiškai netirpus vandenyje. Paprastai turi gaivų, medicinišką ir žolišką, medienos aromatą.

Arbatmedžių eterinis aliejus yra intensyvus, vienas dažniausių alergenų tarp odos ingredientų ir į jį gali sureaguoti bet kokia oda, nebūtinai tik jautri. 

Bendrosios arbatmedžių eterinio aliejaus naudojimo gairės

Šis aliejus gali būti naudojamas tik maišant su baziniu aliejumi ar kitais komponentais, jokiu būdu ne grynas. 

Pasitaiko daug odos nudegimo, sudirgimo, alergijų atvejų net ir naudojant šį aliejų mišiniuose, todėl nepatartina eksperimentuoti su namų gamybos preparatais – geriau rinktis kontroliuojamai gaminamas, subalansuotas formules, kurių saugumas patvirtintas, o naudojimas ir paskirtis – aiškūs.

Jeigu labai prireikia, tuomet mišinius maišant namuose, neviršykite 5 % koncentracijos, t.y., 1 lašelis arbatmedžių eterinio aliejaus su 19 lašų bazinio aliejaus (pvz., avokadų, alyvuogių, simondsijų, migdolų, kokosų ir t.t.). 

Arbatmedžių eterinis aliejus yra netinkamas naudoti į vidų, yra nuodingas. Ypač nepatartina šio aliejaus naudoti vaikams. 

Arbatmedžių eterinis aliejus negali būti naudojamas šunims ar katėms. Naminiams gyvūnams – katėms, šunims – net ir nedidelės dozės arbatmedžių eterinio aliejaus, patekusio ant kailio ar į vidų, gali būti mirtinos, todėl privalu saugoti savo augintinius nuo šio aliejaus ar dideles jo koncentracijas turinčių produktų. 

Turint gyvūnų, nenaudokite šio eterinio aliejaus namams valyti. Neglostykite gyvūnų, jeigu panaudojote priemonę ir jos gali patekti ant gyvūno kailio ar į gleivinę – geriau juk išvengti bet kokios rizikos.

Norint naudoti arbatmedžių eterinį aliejų, būtinai atlikite odos jautrumo testą, nes sudirgimų ir alergijų atvejai šiai medžiagai yra gana dažni. Vidinėje riešo pusėje arba už ausies, kur oda yra plonesnė, įtrinkite planuojamą naudoti dvigubos koncentracijos mišinį su arbatmedžių aliejumi – stebėkite reakcijas bent 24 val. Jeigu oda toleruoja dvigubą koncentraciją, tikėtina, kad tinkamai reaguos ir su labiau skiestu mišiniu.

Arbatmedžių eterinio aliejaus laikymas ir tinkamumas naudojimui

Grynas arbatmedžių eterinis aliejus yra laki medžiaga, todėl įsigijant gryną žaliavą verta atkreipti dėmesį į indelio sandarumą. Aliejus turėtų būti stikliniame, sandariame buteliuke, jo geriau neperpilti, nes užteršus gali būti prarandamos savybės. Plastiko pakuotės grynam aliejui nebūtų tinkamos, nes plastikas gali sugerti šį aliejų.

Kaip ir daugumą biologiškai aktyvių medžiagų, taip ir arbatmedžių aliejų reikėtų laikyti atokiai nuo tiesioginės saulės spindulių, sandariai uždarytą, sausoje, tamsioje vietoje, normalioje kambario temperatūroje. Nepatariama jo laikyti šaldytuve. Šviesa, karštis, drėgmė ir sąlytis su deguonimi paveikia šio eterinio aliejaus stabilumą.

Laikomas tinkamomis sąlygomis, arbatmedžių eterinis aliejus turi 1–2 metų galiojimo laiką, priklausomai nuo aplinkybių. Jeigu laikymo sąlygos yra nepalankios, aliejus savo savybes išlaikys apie metus, o laikomas tinkamai – bus naudingas ir virš 2 metų.

Kaip žinoti, ar arbatmedžių eterinis aliejus yra sugedęs?

Eterinio aliejaus oksidaciją pirmiausia išduoda kvapas – vietoje gaivaus, jis tampa karstelėjęs, lyg padegęs, labiau aitrus ir mediciniškas. 

Aliejui gendant, keičiasi ir jo klampumas – jis tirštėja. Jeigu aplink dangtelį susikaupia tirštesnė, lipnesnė medžiaga, kuri dar ir stipriau kvepia – laikas mesti visą indelį lauk.

Arbatmedžių eterinio aliejaus savybės

Arbatmedžių eteriniam aliejui priskiriama daug naudingųjų, gydomųjų savybių. Jį naudojantys žmonės pasakoja nugalintys slogas, grybelius, tam tikras odos būkles. Tokie atvejai yra labiau pavieniai, įvykstantys įvairiomis aplinkybėmis, ir nebūtinai įrodo garantuotą priemonės veiksmingumą. 

Nors apskritai augaliniai aliejai nėra mokslo pakankamai tyrinėjama sritis, mes pateiksime tik tas arbatmedžių eterinio aliejaus savybes, kurios yra pagrįstos moksliniais tyrimais.

Pasak klinikinių tyrimų, arbatmedžių eterinis aliejus turi antimikrobinį poveikį, kurį pagrinde lemia jame esantys komponentai terpinen–4–olis ir α–terpineolis. Dėl to šis eterinis aliejus veikia:

– Antibakteriškai. 

Dauguma bakterijų yra jautrios šiam aliejui, kuris pagrinde veikia kaip baktericidas – sunaikina bakterijas. Mažesnėmis koncentracijomis aliejus veikia bakteriostatiškai – stabdo bakterijų dauginimąsi (bet nenužudo jau esamų). Dėl to arbatmedžių aliejus naudojamas antibakteriniuose prausikliuose, burnos skalavimo skysčiuose, muiluose.

Viena ryškiausių patvirtintų antibakterinių arbatmedžių eterinio aliejaus savybių yra prieš aknę sukeliančias bakterijas. Lyginant su benzilo peroksidu, nors ir buvo mažiau veiksmingas, bet arbatmedžių eterinis aliejus reikšmingai padėjo sumažinti aknės uždegimus odoje.

– Priešgrybelinis poveikis. 

Arbatmedžių eterinis aliejus ir netgi jo garai yra nepalankūs siūliniams grybeliams ir mieliagrybiams – laikinai slopina jų augimą ir dauginimąsi sporomis. Tyrimai teigia, kad šis poveikis ryškesnis ankstesnėse dauginimosi stadijose ir tam tikrus suaugusius grybelius naikinti arbatmedžių aliejumi yra sudėtingiau, nes šie mikroorganizmai jau turi didesnį atsparumą. Be to, grybelių veikla gali vėl suaktyvėti, kai jie nebėra veikiami arbatmedžio aliejumi. Tad nors poveikis ir nėra visiškai užtikrintas, tačiau iš dalies prieš grybelius jis yra veiksminga priemonė.

Konkrečios grybelinės infekcijos, kurioms suvaldyti pasiteisina arbatmedžių eterinio aliejaus mišiniai, yra šios: onichomikozė, sportininko pėda, pleiskanos, burnos kandidozė.

– Antivirusinis poveikis.

Iki šiol ištirtų virusų spektras yra ribotas, bet turimi duomenys rodo, kad yra tam tikras aktyvumas prieš apvalkalą turinčius ir kai kuriuos virusus be apvalkalo.

Pavyzdžiui, 6 % koncentracijos arbatmedžių eterinio aliejaus tirpalas pagreitino odos atsistatymą nuo virusinės lūpų pūslelinės – be priemonės infekcija pasitraukė vidutiniškai po 12,5 dienų, o padedant arbatmedžiui – per 9 dienas (šaltinis).

Tai, palyginus, nedaug ištirta savybė, tad virusų arbatmedžių eteriniu aliejumi naikinti nepatariama dėl abejotino veiksmingumo.

–Priešuždegiminis poveikis. 

Atpalaiduodamas kraujagyslių sieneles ir kontroliuodamas skysčių (kraujo, limfos) tekėjimą, tinkamos koncentracijos arbatmedžių aliejus gali padėti mažinant uždegimines organizmo reakcijas. Tai pravartu esant niežėjimui, paraudimui, tinimui (pavyzdžiui, po vabzdžių įkandimų).

Arbatmedžių eterinio aliejaus naudojimas odai ir plaukams

Dėl gan ribotų duomenų, arbatmedžių aliejus nebūtų pirmoji priemonė, kurios imamės gydant infekcijas, uždegimus ir susirgimus, tačiau turimi įrodymai rodo, kad yra pagrindo pasitelkti šį gamtos produktą kosmetiškai lengvinant tam tikras odos būkles.

Minėjome, kad arbatmedžių eterinis aliejus yra stiprus alergenas. Be to, kaip ir su visomis medžiagomis – net jeigu jos ir yra natūralios – su juo svarbu mokėti elgtis ir naudoti teisingai, kad išvengtumėte odos sudirginimų. 

Tinkamai pasitelkiant šią esenciją, naudojant kontroliuojamos koncentracijos mišinius, galima džiaugtis plačiu spektru antiseptinių ir priešuždegiminių savybių odos priežiūrai. 

Aknė

Arbatmedžių aliejus dažnai pasiteisina slopinant uždegiminę aknę – jis paveikia aknę sukeliančias bakterijas, sumažina jų aktyvumą odos paviršiuje. Be to, ramina pačios odos uždegiminę reakciją, mažina paraudimus, tuo tarpu nesukelia odos sausėjimo. Tad ieškant alternatyvių sprendimų prieš aknę ar spuogelius – galima juos tepti ne stipresniu nei 5 % koncentracijos arbatmedžių eterinio aliejaus mišiniu.

Mūsų sukurtas produktas kovai su akne, kurio sudėtyje yra ekologiško arbatmedžių aliejaus

(3) Original price was: 19,90 €.Current price is: 14,92 €.

Pleiskanos

Tyrimais patvirtintas ir arbatmedžių eterinio aliejaus efektyvumas prieš galvos odos pleiskanojimą – 5 % šio aliejaus koncentraciją turintis šampūnas gali ženkliai sumažinti pleiskanotus odos plotus ir pačių pleiskanų kiekį. Jį naudojant, pastebimas ir mažesnis riebalavimasis, mažesnis niežėjimas. 

Sveikesni plaukai

Dėl turimo antiseptinio poveikio arbatmedžių eterinis aliejus gali pasitarnauti ne tik nuo pleiskanojimo, bet ir bendrai plaukų būklei palaikyti. T.y., jeigu yra mikroorganizmų suaktyvėjimas arba kiti odos pažeidimai, neigiamai atsiliepiantys plaukų folikulams ir skatinantys iškritimą, lėtinantys augimą – tuomet arbatmedžių eterinis aliejus gali prisidėti gerinant skalpo apsaugines funkcijas. 

Mūsų sukurti produktai plaukų priežiūrai, kurių sudėtyje yra ekologiško arbatmedžių aliejaus

(130) 12,90 23,90 
(56) 14,90 17,80 

Maži odos pažeidimai

Įsibrėžus, įsipjovus, pajutus įkandimą – po ranka turint arbatmedžių eterinio aliejaus, galima jį panaudoti kaip alternatyvią priemonę žaizdelei valyti. Išskirtinai šiuo atveju naudojamas grynas aliejus, tačiau jo tiesiogiai ant odos netepkite – kelis lašus aliejaus lašinkite ant vatos, servetėlės ar pleistro ir tuomet dėkite ant žaizdos. Manoma, kad dėl antioksidacinio poveikio taip gali būti paspartinamas ir gijimas.

Nauda esant konktaktiniam dermatitui

Jeigu odą sudirgino papuošalai, audiniai ar pan., arbatmedžių eterinio aliejaus turintis mišinys (1 lašas arbatmedžių eterinio aliejaus su 19 lašų bazinio aliejaus) gali lengvinti histamininę reakciją, taip sumažinant niežėjimą ir paraudimus.

Nagų ir pėdų grybelis

Grybelių veiklą slopinantis arbatmedžių eterinis aliejus gali prisidėti kovojant su sportininko pėda (mažinti niežėjimą, pleiskanojimą, tinimą) ar nagų grybeliu. 

Šiuo tikslu, galima didinti tirpalo koncentraciją ir skiesti arbatmedžių eterinį aliejų su pasirinktu baziniu aliejumi santykiu 1:3 (1 lašas arbatmedžių aliejaus 3–ims lašams bazinio aliejaus). Mišiniu tepti paveiktas vietas du kartus per dieną. Būtina šią naminę priemonę naudoti reguliariai ir ilgai. Jeigu esamo grybelio rūšis nėra atspari arbatmedžių aliejui, pirmuosius rezultatus galima tikėtis išvysti maždaug po mėnesio.

Pabaigai

Nors ir nežada stebuklų, bet tinkamai naudojant, eterinis arbatmedžių aliejus skamba kaip patraukli alternatyvioji kūno priežiūros priemonė tam tikrais atvejais. Minėtos arbatmedžio savybės turi mokslinį pagrindimą, priešingai nei daugelis kitų liaudiškų patarimų apie šį eterinį aliejų – tad įtraukėme tik tai, kas gali pasiteisinti ir praleidome pagrindo neturinčius mitus. Tikimės, kad ši informacija Jums buvo naudinga!

Straipsnis pateikiamas kaip rekomendacinio pobūdžio informacija ir nėra skirtas diagnozuoti, gydyti, spręsti individualias problemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *