Kaip išsirinkti geriausią šampūną plaukams? 5 lengvai įsimenamos taisyklės

Kad ir kaip bebūtų gaila, vis tik kapitalizmas priveda iki to, kad žmonėms suprantama kalba pateikiamas kosmetikos gaminio aprašymas, dažniausiai tėra rinkodariniai triukai, bandant nuslėpti pigias žaliavas, pavojingus konservantus po gražiu šydu „populiarių“ veikliųjų medžiagų, kurių dažniausiai tėra 0,01-0,5%. Turbūt ir be chemijos mokslų aišku, kad jei rašo, kad šampūnas su argano aliejumi, tai tikrai neverta tikėtis, kad to argano aliejaus ten bus 20% ar daugiau. Tekusiems susidurti su aliejumi (nebūtinai argano) tikrai aišku, koks jo riebumas, ir kad juo galvos neišplautume. Žinoma, tikrai nėra blogai į šampūną įdėti argano aliejaus – daugeliu atveju tikrai geriau, nei kokio pigaus mineralinio aliejaus, kurio plaukas visai nepriima. Bet jo kiekis toks mažas, kad tikrai yra svarbesnių dalykų, į kuriuos atkreipti dėmesį. Tad, norint gražių, sveikų plaukų, renkantis šampūną, vis tik teks pasižiūrėti į sudėti, tad pasistengsiu gana glaustai pateikti keletą pagrindinių dalykų, kurių neturėtų būti šampūne ir kurių ieškoti.

Taisyklė Nr. 1

Sudėtyje turi nebūti SLS (sodium lauryl sulfate), SLES (sodium laureth sulfate). Atlikti tyrimai teigia, kd SLS alina, plonina, silpnina plauką, dirgina galvos odą. Pabandžisu sukurti švelnesnę alternatyvą – SLES, deja, irgi nelabai kas tepavyko, nes ne tik kad reikšmingai jis nesušvelnėjo, bet dar ir gamybos procese dažnai gali būti užteršiamas kancerogeniškais chemikalais (etileno oksidu ir 1,4 dioksanu). Ir jis vis tiek dirgina ir sausina odą ir plaukus, pašalina visus nuo odos ir plaukų net ir jiems reikalingus aliejus. Dar viena bloga žinia – jei pasižiūrėtumėt savo vonios priemonėse, šie plovikliai (sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate) yra labai dažnai naudojami ir dušo gelių, muilų, net prausiklių veidui ir jau net nenoriu galvot, vaikų priemonėse. Kodėl?  Tai pigi žaliava ir jos į „putojančias“ priemones – ploviklius dedasi tikrai nemažai (pvz., šampūne, iš viso ploviklių būna apie 30-40%). Ar visada SLES labai blogai? Tikrai ne. Jei šampūnas gana neblogai „sukombinuotas“, jame yra kokie 3-4 plovikliai, faktas, kad to SLES vien nebus 30-40%. Jo tikrai bus mažiau. Be to, naudojant priemones su silikonais, dažnai gali būti rekomenduojamas „valomasis“ šampūnas, o tas valymas dažniausiai ir vyksta su aršesniais sulfatais.

Taisyklė Nr. 2

Kiek įmanoma, apskritai vengiame sulfatų. Po ilgalaikio tiesinimo rekomenduojama rinktis šampūną be sulfatų ir druskų. O tada juk plaukas būna padengtas jau plėvele, tai natūraliam plaukui dar labiau reikia švelnumo. Be SLS ir SLES vienas dažniausių sulfatų naudojamų plaukų šmpūnuose – sodium coco (coceth gali būt) sulfate. Bet čia vėlgi, jei naudojate silikonus, tai net rekomenduočiau su šiuo, kadangi tiesiog padės išplauti ir išvengti akumuliacinio efekto, kuris išsausina plaukus. Sodium c14-16 olefin sulfonate irgi gan dažnas ploviklis, nėra iš švelniųjų – jo geriau taip pat vengti. Švelnesnės ploviklių alternatyvos: glucoside: čia gali būti coco glucoside, lauryl glucoside, decyl glucoside), Sodium methyl 2-sulfonate, Disodium 2 sulfolaurate, Sodium lauryl sulfoacetate, Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Sodium Socoyl (lauryl/lauroyl) Sarcosinate, Dioctyl Sodium Sulfosuccinate, Sodium Lauryl Glucose Carboxylate, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Methyl 2-Sulfolaurate/Disodium Sulfolaurate, Sodium Methyl Cocoyl (Lauryl Taurate), Sodium Cocoyl Glycinate. Bet ploviklių yra daug, visų nei aš įvardyti negaliu, nei jūs atsiminti galit, tad geriausia yra rinktis atmetimo būdu, t.y., žinoti, ko turi nebūti ir pirma taisyklė – sulfate.

Taisyklė Nr. 3

Vengti šampūnų su silikonais. Jau beveik imu susitaikyti, kad rinkoje efektyvių aliejukų / serumų po plovimo be silikonų nėra, ir žinau, kad daugelis yra tiek prie jų įpratę, kad sunkiai įsivaizduoja plaukų tvarkymą be jų. Bet mano siūlymas būtų vengti silikonų šampūne (geriausia ir kondicionieriuje). Dažniausiai pasitaikantys ir sunkiausiai išplaunami – Dimethicone, Dimethiconol, Phenyl Trimethicone. Jei šalia „dimethicone“ yra koks skaičius, pvz. “PEG-7 dimethicone” arba “Dimethicone PEG-8 Phosphate”, tuomet jis yra modifikuotas, lengviau išsiplauna (yra tirpus vandenyje) ir nesukelia žalos. Silikonai sukelia vadinamąjį „build up“ efektą – jie yra netirpūs vandenyje ir sunkiai nuplaunami įprastu švelniu šampūnu, tad ilgainiui kaupiasi ant plauko, sudarydami plėvelę, per kurią plaukas nebegauna drėgmės, riebalų, jis išsausėja, silpsta. Ir tas spindesys ant plauko nuo silikonų – yra tik labai apgaulingas efektas, dažnai visų mėgstamas apibūdinti kaip „labai atsigavo plaukai“. Sveikas plaukas blizga atspindėdamas šviesą todėl, kad yra glotnus, nes jo žvyneliai (kutikulės) prigludę. Silikonais padengtas plaukas blizga, nes yra padengtas silikonais („plastmase“).

Taisyklė Nr. 4

Sveikata. Aš asmeniškai vengiu produktų, kur kvepalai (parfum/fragrance) būna aukštai sudėtyse. Kvepalų sudėtis nėra atskleidžiama prisidengiant „komercine paslaptimi“, tačiau ji gali slėpti (o tyrimai parodo, dažnai ir slepia) daug kenksmingų chemikalų, kenkiančių endokrininei sistemai, kancerogeniškų, toksiškų ir t.t. Dar iš kvepalų dažnai atsiranda krūvos alergenų (dažniausi limonene, linalool, eugeniol, geraniol). Teisybės dėlei svarbu paminėti, kad šie alergenai dažnai būna ir eteriniuose aliejuose, ar ekstraktuose, tad visiškai vienareikšmiškai teigti, kad jie tik iš parfum tikrai nereikėtų. Kitas gana svarbus aspektas – konservantai. Žinoma, nuplaunamose priemonėse jis nėra toks didelis  „blogis“ kaip ant odos liekančioje kosmetikoje, bet vis vien reikia nepamiršti, kad mūsų organizmuose viskas kaupiasi, ir vien pagalvojus, kiek visko per dieną naudojame (odos priežiūros priemonės, buitinė chemija, kvepalai, namų kvapai ir t.t.) ir kad kažko įkvepiame, kažką užtepame, kažką galbūt net nuryjame, man bent jau tikrai nekyla noras rizikuoti ir remti pigiausiu keliu einančio gamintojo. Vieni pavojingiausių konservantų: BHT, BHA; DMDM hydantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Formaldehyde, –paraben.

Taisyklė Nr. 5

Kondicionuojančios medžiagos šampūne. Ši taisyklė jau nėra visiškai universali, kadangi labiau priklauso nuo plaukų tipo. Apskritai plaukus būtų galima skirstyti į sausus, normalius ir riebius (riebi galvos oda, žinoma, ne plaukai). Sausiems plaukams, kurių galvos oda retai riebaluojasi, kondicionuojančios medžiagos tikrai nėra priešas. Netgi kaip tik būtų galima laikyti naudingu dalyku šampune. Normaliems plaukams, galbūt šiek tiek geriau yra riebalų atstatymas, kruį gali suteikti aliejai ar riebalinės medžiagos. Bet jų tikrai neturėtų būti. Na o riebiai galvos odai tikrai labai reikėtų vengti bet kokių kondicionuojančių medžiagų, kadangi jos dar labiau iškart apsunkina šaknis. Vienintelė išimtis būtų – jei plaukui papildomai nereikia kondicionieriaus. Tuomet galima naudoti 2in1 šampūną, arba tiesiog su kondicionuojančiomis medžiagomis, jei to pakanka pačiam plaukui po plovimo. Kaip atskirti kondicionuojančias medžiagas? Šampūne dažniausiai būna: polyquaternium-7, polyquaternium-10, polyquaternium-11, polyquaternium-47, guar hydroxypropyltrimonium chloride, taip pat silikonai: dimethicone, phenyl trimethicone, ir kiti minėti aukščiau.  

Naudingi ingredientai

Kalbant apie naudingus ingredientus – plaukams visada naudingi hidrolizuoti baltymaihydrolized wheat (rice bran / lupine / corn) protein, keratin, hydrolized silk. Vitaminai (biotin, niacinamine, panthenol, tocopherol), bet kiek jie duoda naudos šampūne – sunku pasakyti, kadangi tai nuplaunamas produktas. Tad koncentruotis į tai, mano galva, nėra verta – tikrai daug svarbiau, kad šampūnas pirmoj vietoj nesausintų plaukų ir galvos odos.

Vadovaudamiesi šiomis taisyklėmis, sukūrėme MANO šampūnus.

3 komentarai apie “Kaip išsirinkti geriausią šampūną plaukams? 5 lengvai įsimenamos taisyklės

  1. vilija says:

    Yra. Tai kiausiniu sampunas, jis pats pigiausias, bet jame nera kenksmingu medziagu, be to, galima pasigaminti namuose 😉

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *