Kas kenkia plaukams: pagrindiniai sveikų plaukų priešai

Plaukų išsausėjimas ir silpnumas, plaukų galiukų lūžinėjimas, plaukų retėjimas ir slinkimas – tai dar ne visos neigiamos pasekmės, kurias gali sukelti mūsų pasirinktos plaukų priežiūros priemonės, apie kurių žalą plaukams retai susimąstome. Kad ir kaip kruopščiai ir reguliariai besistengtume rūpintis savo plaukais, jų kasdienei priežiūrai pasitelkdami daug įvairių ir neretai brangių priemonių, jeigu nežinosime, kas labiausiai kenkia mūsų plaukams, norimo rezultato galime ir nepasiekti. 

Todėl, norėdami išsamiau paaiškinti, kodėl tam tikrais atvejais niekaip nepavyksta išsaugoti tvirtų, sveikų ir žvilgančių plaukų, siūlome susipažinti su išsamiu neigiamų veiksnių sąrašu, kuris padės suprasti, kas yra pagrindiniai sveikų plaukų priešai.

Stresas

Tyrimais įrodyta, kad tiesiogine plaukų slinkimo priežastimi gali būti stresas, tačiau taip pat yra daugybė įrodymų, kad stresas gali sukelti ir plaukų lūžinėjimą. Žmonėms, patyrusiems didelį stresą, dažnai prasideda plaukų slinkimas plauko ramybės fazėje (Telogen effluvium). Ši problema taip pat dažnai tiesiogiai siejama ir su plaukų pažeidimu. Toks stresas plaukų folikulus gali paversti neveikliais (miegančiais), todėl net ir tie plaukai, kurie yra savo augimo ciklo viduryje, gali pradėti lūžinėti arba tiesiog išslinkti. Pastebėta, kad didelio streso atveju senesni plaukai taip pat iškrenta. Streso valdymas yra labai svarbus visam žmogaus organizmui, o tuo pačiu ir plaukų būklei.

Mityba

Turbūt žinote posakį – „esate tuo, ką valgote“. Ir tai yra labai puikus ir teisingas pastebėjimas, kurį galime pritaikyti kalbėdami apie mūsų odos ir plaukų sveikatą. Daugybė su kasdien vartojamu maistu gaunamų vitaminų ir mineralų padeda plaukams augti, saugo juos nuo lūžinėjimo, juos sustiprina ir suteikia jiems daugiau sveiko spindesio. Užtikrindami, kad mitybos racione netrūktų cinko, geležies, folio rūgšties ir kitų naudingųjų medžiagų, galime veiksmingai apsaugoti savo plaukus. Pakankamas baltymų ir antioksidantų (kurie yra randami augalinės kilmės maisto produktuose) vartojimas taip pat gali apsaugoti plaukus nuo pažeidimo.

Išsausėjimas

Drėgmės netekimas yra viena iš priežasčių, kodėl plaukai gali būti lengviau pažeidžiami ir imti lūžinėti. Plaukų išsausėjimą gali lemti ir vidiniai procesai, ir netinkama plaukų priežiūra, ir daugybė įvairių aplinkos veiksnių: sausas oras, mažas drėgmės lygis, UV spindulių poveikis ir kt. 

Plaukai natūraliai sausėja odoje vykstant organizmo senėjimo procesams ir netenkant pagrindinių drėgmę palaikančių komponentų – lipidų, hialurono. Taip pat hidrolipidinės plėvelės pažeidimai atsiranda dėl cheminio poveikio dažant plaukus, karštos temperatūros formuojant, neatsargaus šukavimo ir fizinės trinties. Karštu vandeniu trenkami plaukai taip pat gali išsausėti, todėl rekomenduojama naudoti ne karštą, o šiltą vandenį.

Jeigu plaukų galiukai netikėtai išsausėjo, reiškia, galvos odos procesai yra sutrikdyti, o plauko kamienui nepakanka lubrikavimo. Tokiu atveju rekomenduojame rinktis švelnesnį, odos procesus palaikantį šampūną. O po jo būtina priemonė yra plaukų kondicionierius, kurį naudoti reikėtų per plauko ilgį, netepant šaknų.

Plaukų šampūnai yra skirti tam, kad padėtų pašalinti riebalų sankaupas ir kitus nešvarumus nuo galvos odos. Šampūnas tiesiogiai veikia ne tik mūsų galvos odą, bet ir pačius plaukus, pašalindamas iš jų riebalus. Dėl šios priežasties plaukus reikėtų trinkti ne dažniau kaip kas antrą dieną (arba, jei pavyksta, dar rečiau) – tokiu būdu galima išsaugoti plauką dengiantį lipidinį sluoksnį ir išvengti pernelyg didelio drėgmės pašalinimo iš plaukų.

Karštis, plaukų modeliavimas ir dažymas

Formuodami šukuoseną ir siekdami geriausio (arba gražiausio) rezultato, naudojame plaukų džiovintuvą, plaukų žnyples ar kitas plaukų modeliavimui skirtas priemones, kurias reikia įkaitinti iki aukštos temperatūros. Tačiau tokias plaukų formavimo priemones būtina naudoti atsargiai, nes netinkamas arba per dažnas jų naudojimas suardo plauko keratinus, atveria tarpus tarp jų, tad gali sukelti plaukų išsausėjimą ir pažeidimą.

Norint nuo to apsisaugoti, kartas nuo karto reikėtų leisti savo plaukams pailsėti ir atsigauti – nenaudoti jokių plaukų formavimui skirtų priemonių. O jas naudojant, rekomenduojama rinktis keraminio tipo plaukų formavimui skirtus įrankius, nes jie kaista tolygiau. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad plaukų džiovintuvo laikymas 15 cm atstumu nuo savo plaukų ir jo nuolatinis judinimas gali padėti veiksmingai sumažinti plaukams daromą žalą.

Prieš naudojant plaukų formavimo priemones svarbu tinkamai apsaugoti plaukus nuo karščio, pasitelkiant plaukų apsaugos priemones, skirtas šiam tikslui. Dauguma dvejoja dėl šių priemonių pasirinkimo, nes visose yra silikonų, kurie gali apsunkinti plauką. Vis tik šiuo atveju žala, kurią gali plaukams padaryti karštis, yra kur kas didesnė nei silikonų efektas. Silikonus galėsite išplauti, o štai karščio paveiktos plaukų struktūros taip lengvai neatstatysi. Daugiau apie silikonų poveikį plaukams ir jų pasirinkimą galite rasti šiame įraše. 

Nereikia pamiršti, kad per dažnas plaukų modeliavimas ir dažymas labai kenkia plaukų būklei. Net jeigu po profesionalių plaukų stilistų atliktų procedūrų jūsų plaukai atrodo kur kas sveikesni, puresni ir gražesni, jei tokios procedūros bus atliekamos dažnai, plaukai bus pažeisti, išsausės, ims skilinėti ir gali pradėti slinkti.

Profesionalios plaukų stilistų atliekamos procedūros yra mėgstamos dėl iškart matomo tobulo rezultato. Tačiau cheminis šukavimas, ilgalaikis tiesinimas, koncentruotų priemonių įvedimas į plauko struktūrą reikalauja iš pradžių atverti plauko kutikulę chemiškai arba veikiant karščiu. Todėl specialistai pataria laiką tarp tokių procedūrų prailginti bent iki 8 ar 10 savaičių. O laikotarpyje tarp tokių procedūrų reikėtų reguliariai naudoti natūralias maitinamąsias plaukų kaukes, kurios galėtų išsaugoti plaukų išvaizdą. Be to, turėtumėte susipažinti su šviesinimo, dažymo, ilgalaikio tiesinimo ar garbanojimo galimais neigiamais rezultatais ir rizikomis, kurios atsiranda dažnai ir drastiškai atliekant šias procedūras. Tuomet plaukus atstatyti padės tik naujų plaukų atsiauginimas.

Plaukų balinimas

Jei jūs visiškai pakeitėte savo plaukų spalvą, pvz., iš tamsios į šviesią, tikriausiai gerai žinote, kokią didžiulę žalą jūsų plaukams gali padaryti plaukų balinimo priemonės. Jos yra naudojamos tam, kad būtų pašalinta natūrali plaukų spalva – iš kiekvienos plaukų sruogos. Norint tai pasiekti, plaukų balinimo priemonė išbrinkina plaukus, kad baliklis pasiektų vidinę plauko dalį. Plauko viduje baliklis ištirpina melaniną, kuris plaukams suteikia pigmentą. Visas šis procesas gali plaukus išsausinti, padidinti jų poringumą, susilpninti ir sukelti lūžinėjimą. Tokie jūsų plaukų struktūros pasikeitimai gali sumažinti jų elastingumą ir stiprumą.

Netinkamas džiovinimas rankšluosčiu

Išlipę iš vonios ar nusimaudę po dušu, kūną ir plaukus nusausiname rankšluosčiu – tai visiems mums įprasta ir, atrodo, neturėtų kelti jokių klausimų. Vis dėlto, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad daugelis žmonių nemoka tinkamai ir teisingai sausinti plaukų rankšluosčiu. Ką tik ištrinktų plaukų negalima intensyviai trinti rankšluosčiu, stengiantis juos išdžiovinti – toks trynimas jiems gali labai pakenkti. Drėgni plaukai yra mažiau elastingi, labiau veliasi, todėl yra labiau fiziškai pažeidžiami. Vietoje plaukų trynimo rankšluosčiu, norėdami pašalinti iš jų vandens perteklių, tiesiog nuspauskite juos, apsivyniokite galvą rankšluosčiu ir kurį laiką palaukite, kol rankšluostis sugers drėgmę.

Plaukų džiovinimui rekomenduojama rinktis ne kilpinius rankšluosčius, o lygų, mikropluošto audinį arba medvilninį trikotažą. Pabandykite vietoj įprasto rankšluosčio panaudoti nebenešiojamus medvilninius marškinėlius – rezultatai nustebins; plaukai mažiau lūžinės, nesivels, iškart pasijaus glotnumas. 

Neteisingas šukavimas

Turbūt ne kartą girdėjote, kad labai dažnas plaukų šukavimas yra naudingas jūsų plaukams, tačiau tai tikras mitas. Plaukus rekomenduojama šukuoti tik tada, kai juos formuojate. Tokiu atveju reikia naudoti plaukų šepetį platesniais šereliais, kuris apsaugos plaukus nuo pažeidimų. Plaukų šepetys turėtų būti naudojamas tik tuomet, kai plaukai yra visiškai sausi. Jeigu dėl savo plaukų tekstūros turite juos iššukuoti drėgnus, rinkitės tik šukas labai retais dantukais. Geriausia naudoti plaukų šepetį, kurio šereliai pagaminti iš natūralių medžiagų (jokiu būdu ne iš plastiko.

Retas plaukų kirpimas

Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad plaukų kirpimas neleidžia užsiauginti sveikų, ilgų plaukų, yra priešingai. Retai kirpdami plaukus, turėsite vis labiau skilinėjančius galiukus. Atsiradus pirmiems pažeidimams, jie velsis, sukels trintį su sveikesniais plaukais, taip plaukai dar labiau skilinės. Norint, kad plaukai visada atrodytų gražiai ir sveikai, reikia reguliariai pakirpti jų galiukus. Juolab, kad pradėjus lūžinėti plaukų galiukams, tokie pažeidimai gali nukeliauti iki pat plaukų šaknų, tokiu būdu pažeisdami plauką per visą jo ilgį. Todėl pas savo plaukų stilistą rekomenduojama apsilankyti maždaug kas 8 – 10 savaičių, net jeigu norite užsiauginti ilgesnius plaukus.

Apibendrinant

Silpni, pažeisti ir lūžinėjantys plaukai gali mažinti pasitikėjimą savimi. Tačiau gera žinia yra tai, kad, žinodami pagrindines plaukų pažeidimo priežastis, galime atitinkamai pakoreguoti ir patobulinti savo kasdienį gyvenimo būdą ir plaukų priežiūros procedūras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *