Prasidėjus rudeniui, ypač po tokios neįprastai karštos vasaros kasdien susilaukiame dešimčių jūsų žinučių, kuriose minite, kad labai slenka plaukai. Švedų mokslininkai 6 metus analizavę daugiau nei 800 moterų, patvirtino, kad daugiausia plaukų moterims išslenka būtent rudenį. Bendrai plaukų slinkimui priežasčių gali būti labai daug. Tiek vidinių, tiek išorinių. Kada plaukai tikrai slenka, o kada tiesiog atsinaujina? Kaip tai atskirti, išvengti slinkimo ir jį sustabdyti?
Norint geriau suprasti procesus ir išvengti didelio plaukų slinkimą lydinčio streso, verta prisiminti plaukų augimo fazes. Plaukai auga nuo 2 iki 6 metų. Net ir neslenkant plaukams, visiškai normalu yra kiekvieną dieną netekti tam tikro skaičiaus plaukų. Paprastai 85-90% mūsų plaukų yra augimo (anagen) fazėje, apie 3% perėjimo/poilsio (catagen) ir 7-12% – iškritimo (telogen) fazėje.
- Augimo fazė – anagen – trunka nuo 2 iki 6 metų, tuo metu plaukai auga. Nuo augimo fazės trukmės priklauso žmogaus plaukų ilgis. Štai kodėl vieni turi liemenį siekiančius ilgus plaukus, o kiti – vos pasiekia pečių ilgį.
- Antroji plaukų augimo fazė yra poilsio/perėjimo – catagen. Ji tęsiasi apie 2-3 savaites, ir jos metu plaukas nustoja augti ir atsikabina nuo folikulo (plaukų svogūnėlio).
- Trečioji fazė yra iškritimo – telogen. Jos metu plaukas jau yra visiškai neaktyvus, atsiskyręs nuo folikulo po truputi išstumiamas lauk. Iki naujo plauko prasikalimo paprastai ši fazė trunka apie 3-6 mėnesius.
Fizinis ar emocinis organizmo stresas, dietos, prasta mityba, maistinių medžiagų trūkumas, ligos, gali koreguoti plaukų augimo fazes. Ir bet koks jų sutrikdymas, paprastai lemia plaukų perėjimą iš augimo (anagen) fazės į perėjimo (catagen) ir iškritimo (telogen) fazes. Paprastai plaukų slinkimą galima pastebėti praėjus 3-6 mėn. po patirto organizmo streso.
Dažniausios plaukų slinkimo priežastys
⇒ Stresas (fizinis (traumos, ligos, gimdymas) ir emocinis)
⇒ Nepilnavertė mityba (baltymų, vitaminų, mineralų ir kitų būtinų maistinių medžiagų trūkumas)
⇒ Staigus svorio nukritimas, dietos
⇒ Gimdymas
⇒ Hormoniniai pokyčiai
⇒ Mažakraujystė
⇒ B grupės vitaminų trūkumas
⇒ Skydliaukės problemos
⇒ Per tvirtai surišti plaukai
⇒ Itin daug cheminių procedūrų plaukams
⇒ Pleiskanos, žvynelinė
⇒ Užsikimšę folikulai
Kada verta sunerimti?
Jei pastebite, kad kasdien plaukų iškrenta gerokai daugiau nei įprastai ir tai tęsiasi ilgiau nei 3 mėnesius. Tokiu atveju vertėtų pasidaryti tyrimus ar dar geriau – kreiptis į gydytojus. Kodėl pabrėžiu, kad ilgiau, nei 3 mėnesius? Kaip jau rašyta aukščiau, plaukų iškritimo fazė trunka apie 100-200 dienų. Tad nuo folikulų jau atsikabinusių plaukų jūs nesustabdysite. Vis tiek jie turės iškristi. Žinoma, įvairiomis priemonėmis, galima pagreitinti procesus, kad tiesiog greičiau ataugtų nauji ir sveikesni plaukai.
Sprendimo būdai
Maisto papildai. Plaukai nėra gyvybiškai svarbus audinys žmogaus organizme. Tad jei jame ims trūkti maistinių medžiagų, organizmas pagal svarbą maistines medžiagas paskirstys ne plaukų naudai. Todėl, jeigu įtariate, kad jūsų racionas gali būti nepakankamai įvairus ir ne visada subalansuotas, pasikonsultavę su gydytoju, galite pradėti vartoti šiuos maisto papildus: geležį, vitaminą C, vitaminą B12, vitaminą D3, varį, cinką, seleną, nepakeičiamas amino rūgštis – l-liziną, l-metioniną. Žinoma, visada geriausia išsitirti, ar tikrai jų trūksta.
Ligų gydymas. Jei jums nustatyta mažakraujystė, skydliaukės sutrikimai – tai ligos, kurias reikia gydyti.
Mityba. Pasistenkite į savo racioną įtraukti sveikų, liesų baltymų (liesos mėsos, žuvies, varškės, ankštinių daržovių, riešutų ir kt.).
Plaukų priežiūra. Cheminiai (ilgalaikiai) plaukų tiesinimai, agresyvūs šampūnai (su SLS, SLES), plaukų formavimo priemonės – alina plaukus, dirgina galvos odą, gali pažeisti ar užkimšti folikulus ir ne tik pagreitinti plaukų iškritimą, bet ir užkirsti kelią naujų atsiradimui.
Galvos kraujotaką aktyvinančios priemonės. Dažniausiai visos būna su natūraliomis medžiagomis. Gali būti įvairūs serumai, ampulės, losjonai, arba tiesiog galima pasidaryti serumus plaukams. Tam puikiai tinka levandų, rozmarinų, kedrų, pipirmėčių eteriniai aliejai. Taip pat galite įsigyti jau vieną iš paruoštų produktų – Atkuriantis aliejinis serumas, galintis padėti sustabdyti plaukų slinkimą arba Plaukų šaknis stimuliuojantį kompleksą.
Galvos odos valymas. Tuo atveju, jei folikulai užsikimšę, plaukas gali nebepajėgti išlįsti iš galvos odos. Taip pat, esant susikaupusiems galvos odos nešvarumams, plauko svogūnėlis gali nebegauti pakankamai reikalingų medžiagų sveikam plaukų augimui. Šiuo atveju labai praverstų pasidaryti galvos odos šveitimą. Taip pat galima naudoti galvos odos riebalus tirpdančius eterinius aliejus (pvz., levandų, ylang ylang). Taip pat reiktų nepamiršti, kad plaukai gali slinkti esant tam tikroms infekcijoms, grybeliui galvos odoje. Antibakteriškai veikia ir su grybeliu kovoja arbatmedžio, levandų, citrinžolės eteriniai aliejai.
Reikia pagalbos renkantis jums tinkamiausią produktą? Kreipkitės į mūsų specialistus, visada pasiruošusius jums padėti, konsultacija nemokama – KONSULTACIJA.
Straipsnis naudingas. Galbūt ateityje galima tikėtis sulaukti įrašo apie galvos pilingą namų sąlygomis?
Sveiki, Neringa, džiaugiamės, kad patiko! Būtinai ateityje pakalbėsime ir apie galvos pilingą 🙂