Patariame: ką daryti, kai slenka plaukai?

Išankstinis plauko perėjimas į iškritimo (telogeno) fazę yra vadinamas telogeniniu slinkimu. Viena dažniausių tokio slinkimo priežasčių yra stresas. 

Patyrus emocinį ar fizinį stresą, plaukams tai atsiliepia maždaug po 3 mėn. Nuo to gali praeiti dar keletas mėnesių, kol pradėsite pastebėti plaukų išretėjimą ir identifikuosite šią problemą. 

Atkreipiame dėmesį, kad šiame straipsnyje kalbame būtent apie plaukų slinkimą, patirtą dėl streso. Dėl rimtesnių sveikatos problemų visada rekomenduojame kreiptis į gydytojus gyvai apžiūrai ir išsamiems tyrimams.

Streso šaltinių gali būti įvairių, todėl susiduriant su plaukų slinkimu verta apgalvoti, ar maždaug 3–6 mėn. laikotarpyje neteko patirti panašių emocinį arba fizinį stresą organizmui keliančių situacijų: 

  • Sudėtingos gyvenimo situacijos (netektis, skyrybos, finansinės problemos ir pan.)
  • Liga (organizmas alinamas ir ligos, ir vaistų)
  • Nėštumas
  • Prasta mityba (intensyvios dietos, mažo maistingumo maistas)
  • Mažas fizinis aktyvumas arba intensyvi fizinė veikla (sporto varžybos, maratonai)
  • Nuovargis
  • Bendras nerimas ir susierzinimas
  • mokslinėje literatūroje yra jau ir informacijos apie tai, kad plaukų slinkimas yra siejamas su Covid–19 kaip šalutinis padarinys.

Kaip stresas paveikia plaukus?

Neseniai publikuoti tyrimai (2021 m., kovo 4 d. žurnale Nature) išsamiau nagrinėja žinduolių streso hormonų poveikį plauko folikuluose vykstančiam ląstelių dalijimuisi. 

Nustatyta, jog hormonai veikia ne patį plauką, o jo šaknies apačioje esantį jungiamojo audinio spenelį. Čia išskiriama ląstelių dalijimąsi ir plauko augimą inicijuojanti molekulė, pavadinta GAS6 – būtent jos išskyrimą stabdo streso hormonas. Nuolat chronišką stresą patiriančiuose organizmuose sustoja plauko ląstelių regeneracija ir, priešingai – pašalinant streso hormonus iš grandies, plaukai itin greitai auga net organizmui senstant. 

Šis proveržis leidžia geriau suprasti ryšį tarp streso ir plaukų gyvavimo. Taip pat, identifikavus signalinės plauko augimo molekulės GAS6 veikimą, dabar detaliau gali būti paaiškinama, kodėl plaukų ataugimui būtinas plauko šaknų stimuliavimas.

Jeigu stresas laikinas – tai laikinas ir slinkimas

Išgyvenus stresines situacijas, galima užbėgti įvykiams už akių ir nusiteikti, kad po kurio laiko plaukai gali pradėti slinkti. 

Visų pirma, skubame nuraminti: toks slinkimas neveda prie plikimo. Dėl streso išslinkę plaukai yra linkę ataugti savu laiku, kai organizmas atgauna balansą.

Suprantama, kad dažnai aplinkybės nėra lengvai suvaldomos, bet, jeigu įmanoma, verta daryti visa, kas Jūsų valioje ir gali padėti nuraminti emocijas:

– sveikai maitintis (į racioną įtraukite kuo daugiau sveikų, liesų baltymų ir mažai apdorotų sezoninių daržovių), 

– mankštintis, 

– reguliuoti miego ciklą, 

– medituoti ar taikyti kitus emocinei sveikatai naudingus metodus (kvėpavimo praktikos, buvimas gamtoje, laisvasis rašymas, psichoterapija ir t.t.). 

Šie veiksniai efektyviai padeda sumažinti organizmo patiriamą fizinį stresą ir prisideda prie bendros geresnės savijautos.

O kaip prižiūrėti slenkančius plaukus?

Suprantama, kad prieš tai išvardintus dalykus įgyvendinti dažnai reikia daug valios ir pastangų. 

Norime pateikti ir paprastus patarimus, ką keisti plaukų priežiūroje, pajutus ar baiminantis plaukų slinkimo. Šių veiksmų galima lengvai imtis, norint išsaugoti plaukų apimtį ir padėti jiems atsistatyti.

  1. Slenkant plaukams, džiovintuvą ir formavimo įrankius palikite tik ypatingiems atvejams. Tai padės išvengti papildomo plaukų lūžinėjimo dėl struktūros pažeidimų, kuriuos sukelia karštis. 
  2. Stipriai neriškite plaukų, kad nebūtų skatinimas kritimas, kai įtempiami ir nualinami plaukų svogūnėliai. 
  3. Padarykite pertrauką procedūroms, kurios keičia plauko struktūrą. Tai dažymai, cheminiai garbanojimai, tiesinimai – visa tai veikia principu, kai iš pradžių plauko jungtys yra suskaidomos, todėl plaukai neišvengiamai silpnėja.  
  4. Venkite priemonių, sausinančių plaukus. Dažniausiai tai stiprios fiksacijos formavimo priemonės, kuriose daug sausinančių alkoholių. Šampūnai su agresyviais sulfatiniais plovikliais neleidžia tinkamai susidrėkinti plaukui, tad ieškokite švelnesnių priemonių. 
  5. Atlikite galvos masažą. Tai – pigiausias ir geriausias būdas paspartinti galvos odos kraujotaką ir maistinių medžiagų pristatymą į plaukų šaknis. Stimuliuoti reikėtų gerai išjudinant skalpą. 
  6. Galima rinktis maisto papildus. Plaukai nėra gyvybiškai svarbus audinys žmogaus organizme. Jei ima trūkti maistinių medžiagų, organizmas pagal svarbą maistines medžiagas paskirstys ne plaukų naudai. Todėl, jeigu įtariate, kad jūsų racionas gali būti nepakankamai įvairus ir ne visada subalansuotas, pasikonsultavę su gydytoju, galite pradėti vartoti šiuos maisto papildus: geležį, vitaminą C, vitaminą B12, vitaminą D3, varį, cinką, seleną, nepakeičiamas amino rūgštis – l–liziną, l–metioniną. Žinoma, prieš tai visada geriausia išsitirti, ar tikrai jų trūksta.

Kaip rinktis priemones nuo plaukų slinkimo?

Formuluojant priemones nuo plaukų slinkimo įsitikinome:

  • Mūsų žiniomis, nėra ingrediento, kuris esant trumpalaikiam kontaktui su galvos oda galėtų ženkliai paveikti plauko folikulus. Todėl nepatikliai žiūrime į šūkius “plaukų šampūnas nuo slinkimo” – juk šampūnas plaukuose tebūna pora minučių ir yra pilnai nuskalaujamas. Jis gali būti švelnesnis ir tai jau bus pranašumas prieš agresyvias, galvos odą varginančias priemones, bet klaidinga manyti, kad vien tas švelnumas tikslingai kovoja prieš plaukų slinkimą.
  • Veikliosios medžiagos koncentracija priemonėje turi būti pakankamai aukšta. Atkreipkite dėmesį į konservantų ir kvapiklių vietą sudėtyje. Dažniausiai jų gaminyje yra iki 1 %, todėl po jų einančių ingredientų procentinis kiekis bus mažiau nei 1 %. Jeigu tai natūralūs ar veiklieji ingredientai – jie greičiausiai bus neveiksmingi, o priemonės sudėtyje esantys tik marketingo tikslais.
  • Moksliniais tyrimais patvirtintų kosmetinių ingredientų, kurie garantuotai stabdo plaukų slinkimą, nėra. Tam tikros sudėtinės dalys yra įvardinamos kaip galinčios padėti nuo slinkimo, dažnai tai remiasi patirtimis ir šimtmečiais fiksuojamais pastebėjimais, bet ne kontroliuojamais moksliniais tyrimais. Tai nebūtinai reiškia, kad nėra efektyvių ingredientų, o tiesiog rodo, kad plaukų slinkimo kosmetika nėra tarp mokslo nagrinėjamų prioritetinių temų ir iš to galima daryti išvadą, kad renkantis priemonę verta atsižvelgti į istorinius argumentus (pvz., kai kurie augaliniai aliejai plaukų priežiūrai naudoti dar Senovės Egipte).
  • Jeigu susiviliojate augimą skatinančiais tonikais, atidžiai rinkite sudėtis, kad sudėtyje nebūtų alkoholio. Dažnai ši sudėtinė dalis įtraukiama į tonikų sudėtis kaip sausinantis medžiaga, padedanti priemonei greitai nugaruoti ir nepalikti sunkumo jausmo.

Produktai, kuriuos rekomenduojame esant plaukų slinkimo problemai

(163) Original price was: 20,90 €.Current price is: 15,67 €.
(56) 14,90 17,80 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
(81) 14,90 17,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *