Pleiskanojanti galvos oda – priežastys ir sprendimai

Ar kada susidūrėte su pleiskanomis? Jei taip, galime Jus šiek tiek nuraminti. Pleiskanojanti galvos oda – tai dažniausiai pasitaikantis galvos odos būklės sutrikimas. Pleiskanos erzina, sukelia niežėjimą, tačiau jei ši būklė lengva, ją įmanoma pagerinti ir namų sąlygomis. 

Reikėtų paminėti, jog nepaisant savo paplitimo, mokslinio pagrindimo šiai temai vis dar trūksta. Pasigedome ir tyrimų – ypač apie šios būsenos įtaka plaukų folikulams. Tačiau pasistengėme surinkti kuo daugiau medžiagos ir ją sutrumpintai perteikti Jums. Apžvelkime, iš kur ši būsena kyla, ir kokie jos simptomai.

Pleiskanų atsiradimą gali lemti įvairios priežastys. Kaip dažniausiai pasitaikančios išskiriamos šios: 

  • Sausa oda. Ši priežastis viena dažniausiai pasitaikančių. Deja, jei tai yra jūsų pleiskanų priežastis, gali būti, kad šaltuoju metų laiku pleiskanos dar labiau sustiprės (dėl sauso oro).
  • Sudirgusi, riebi oda. Ši priežastis gali prisidėti ir prie kitų toliau išvardintų priežasčių. 
  • Į mieles panašus grybelis (malassezia), kuris maitinasi daugumos suaugusiųjų galvos odoje esančiais aliejais.
  • Skalpo oda plovimo metu nepakankamai išvaloma. Nuosekliau išvalyti galvos odą gali padėti šveitimo procedūra galvos odos šveitikliu. Daugiau apie tai galite sužinoti šiame straipsnyje: Galvos odos pilingas: kas tai, kaip ir kada atlikti
  • Gali būti, jog ant jūsų galvos odos susidaręs ,,Build up“ efektas. Tai pagrinde dėl vandenyje netirpių silikonų, sausų šampūnų ir kitų plaukuose liekančių priemonių naudojimo susikaupiantis nešvarumų sluoksnis, kuris toliau trikdo natūralių galvos odos procesų vyksmą. Plačiau jį esame aprašę šiame straipsnyje: Viskas apie ,,Build up“ efektą.
  • Jautrumas plaukų priežiūros priemonėms.
  • Pleiskanojimas gali atsirasti dėl ne iki galo išskalautų priemonių (šampūno, kondicionieriaus). Tokio pobūdžio pleiskanos gali būti lokalios, būtent toje vietoje, kur liko priemonės putų ar nuosėdų. Sprendimas iškart išplauti galvą iš naujo, kruopščiau skalaujant.
  • Kitos odos ligos, pavyzdžiui, psoriazė ir egzema.

Pleiskanos priskiriamos tam pačiam ligų spektrui kaip ir seborėjinis dermatitas. Jis yra dažnas lėtinis uždegiminis odos sutrikimas, pasireiškiantis ne tik galvos odoje. Ši liga pažeidžia ir centrinę veido dalį, priekinę krūtinės dalį bei kūno vietas, kuriose gausu riebalinių liaukų. Šių būsenų reikėtų nemaišyti ir esant seborėjiniam dermatitui nedelsiant kreiptis į gydytoją. 

Ko gero paprasčiausia šias ligas atskirti atkreipiant dėmesį į atplaišėlių kaupimosi vietą – jei tai pleiskanos, jos turėtų būti tik skalpo srityje. Taip pat pleiskanų niežėjimas neturėtų būti stiprus. Nuo pleiskanų išsivaduoti įmanoma ir namuose, tačiau svarbu suprasti – kas šios būklės sukėlėjas ir ar tikrai būtent ši būklė Jus kamuoja. 

Pateikiame simptomų sąrašą:

  • Jums niežti skalpą;
  • Pastebėjote odos atplaišėlių ant galvos odos ar drabužių;
  • Ant skalpo odos susidarė negyvos odos plutelė.

Kaip ir minėjome, svarbiausia – pabandyti suprasti, nuo ko ši būklė kilo. Jei būklė lengva ir Jūsų galvos oda riebi, pirmiausia pabandykite reguliariai valyti skalpo odą, kad sumažintumėte riebalų ir negyvų odos ląstelių sankaupas. Jei galvos oda sausa – pamėginkite naudoti labiau drėkinančias priemones, pavyzdžiui įprastą šampūną pakeiskite į švelnesnį, hialurono rūgštimi ir augaliniais keratinais praturtintą. Toks yra ,,MANO“ šampūnas sausai galvos odai HA.KE hydro.  Jei turite galimybę – visuomet pirmiausia rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju. 

Pleiskanų tipai ir kaip jas atskirti

Dabar jau žinote, jog pleiskanos gali kilti nuo pernelyg išsausėjusios arba nuo per riebios skalpo odos. Apžvelgsime, kokie šių pleiskanų tipų skirtumai.

 Sausos skalpo odos pleiskanos

  • Ši būklė dažniau pasireiškia žiemos mėnesiais, nes šaltas oras ir patalpų šildymas gali išsausinti galvos odą;
  • Sausoms pleiskanos būdingas didesnis kiekis, bet smulkesnės odos atraižėlės. Odos atplaišėlės baltai pilkšvos arba pelenų spalvos;
  • Dažnas plaukų plovimas karštu vandeniu taip pat gali sukelti sausos odos pleiskanų atsiradimą;
  • Norėdami išvengti sausos odos pleiskanų, naudokite drėkinamąjį šampūną. Naminės priemonės, pavyzdžiui, galvos odos masažas su serumais ar aliejais taip pat gali padėti sumažinti niežulį ir neleisti galvos odai išsausėti;
  • Galvos odą gali niežėti, bet nepernelyg stipriai. Jei niežulys tampa stiprus, gali būti, kad jums pasireiškė rimtesnė odos būklė, dėl kurios reikia kreiptis į gydytoją;
  • Nėra įrodymų, kad ši būklė sukeltų plaukų slinkimą. Žinoma, jei aktyviai kasysite niežtinčią galvos odą, galite pažeisti plaukų folikulus, tad būkite atsargūs.

Riebios skalpo odos pleiskanos

  • Odoje yra liaukos, gaminančios riebalus, kurie padeda drėkinti ir apsaugoti odą. Kai šios riebalinės liaukos išskiria per daug sebumo, plaukai gali perdėtai riebaluotis. Susikaupęs riebalų perteklius gali sudirginti galvos odą ir sukelti pleiskanas.
  • Riebios odos pleiskanos paprastai būna didesnės nei sausos odos pleiskanos. Atplaišos gali atrodyti geltonos, be to, jos būna riebesnės.
  • Norint atsikratyti pleiskanų, reikėtų reguliariai valyti riebią galvos odą. Bent kartą per mėnesį naudoti galvos odos šveitiklį bei visuomet – valomąjį šampūną. 
  • Seborėjinis dermatitas yra sunkesnė riebios odos pleiskanų forma. Esant jam būtina kreiptis į gydytojus. 
  • Ši būklė gali prisidėti prie plaukų slinkimo, ypač jei už pleiskanų atsiradimą atsakingas grybelis. 

Ar būtina kreiptis į gydytoją? Kada? 

Pirmiausia – įvertinkite situaciją. Kaip jau minėjome, jei turite galimybę – su gydytoju pasikonsultuokite iš karto. Tačiau, jei tokios galimybės šiuo metu nėra – įvertinkite savo būklę.

Ar galvos oda sausa? Ar pleiskanos paūmėja atėjus šaltajam sezonui? Kiek laiko jos čia? Ar paskutiniu metu naudojau aršias priemones ir galėjau sudirginti galvos odą ir pan. Atsakius į šiuos klausimus, bus lengviau nuspręsti, kurį metodą išbandyti. 

Ar pleiskanomis galiu užsikrėsti ir užkrėsti kitus?

Ne, ši būklė nėra užkrečiama ir ja neįmanoma užsikrėsti. 

MANO rekomendacijos būklės atstatymui

Jei jaučiate, jog pleiskanos sukeltos dėl priemonių susikaupimo (,,build up“) efekto, sudirgusios ir per daug riebalų išskiriančios galvos odos – rekomenduojame bent kartą per mėnesį naudoti valomąjį galvos odos šveitiklį bei reguliariai naudoti valomajį šampūną. 

Daugiau apie galvos odos šveitimą skaitykite čia: Galvos odos pilingas: kas tai, kaip ir kada atlikti

Jei pleiskanos suaktyvėja šaltuoju laikotarpiu arba iš esmės turite jautrų ir sausą skalpą – bandykite dar kartą peržiūrėti naudojamas priemones. Ar jos nėra per aršios jūsų galvos odai? Ar nekelia išsausėjimo? Taip pat rekomenduojame galvos oda plauti su vėsesniu vandeniu, nes karštas – taip pat sausina galvos odą. 

Apibendrinant, nerekomenduojame šios būklės ignoruoti. Nepaisant jos žinomumo, nereikėtų nuvertinti jos rimtumo. Su pleiskanomis susidūrusio žmogaus galvos oda yra mažiau sveika nei su jomis nesusidūrusio. Taip pat ši būsena sukelia niežulį – kurio pasekoje nuo kasymosi gali būti pažeisti folikulai.

Produktai galvos odai, kuriuos rekomenduojame esant pleiskanojimo problemoms

(82) 16,90 19,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
(90) 15,90 29,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *