Šiuolaikinėje grožio priežiūros rinkoje egzistuoja daugybė puikių plaukų priežiūrai skirtų produktų, padedančių pasiekti tobulą rezultatą. Didelę jų dalį sudaro silikonų turinčios priemonės. Dėl glotnumo, švelnumo poveikį suteikiančių savybių šis ingredientas kosmetikoje plačiai paplito dar nuo 1950-tųjų. Deja, ilgalaikėje perspektyvoje pastebėtas atsirandantis plaukų apsunkimas, sausumas ir trapumas priskiriamas būtent šiai medžiagai, tad nuo tada pradėjo krautis ir kontraversiškų nuomonių apie silikonus bagažas. Atsakas į tai – išrasti vandenyje tirpūs silikonai. Šiuo metu vis dar renkamės tarp priemonių su skirtingų tipų silikonais, todėl verta žinoti, kodėl šis ingredientas gali būti ir priešas, ir draugas.
Kas yra silikonai?
Silikonai yra polimerai, išgaunami iš kristalinio kvarco. Nors silikonai išgaunami iš natūralių medžiagų, dėl juos veikiančių cheminių procesų jie priskiriami sintetinėms medžiagoms. Savo tekstūra jie dažniausiai primena gumą. Remiantis Brazilų tyrėjų atlikto tyrimo duomenimis, kurie buvo paskelbti žurnale „International Journal of Trichology“, silikonai yra atsparūs karščiui. Jų savybės, tokios kaip slidumas, izoliuojantis poveikis ir atsparumas karščiui, gali veiksmingai pasitarnauti apsaugant plaukus ir formuojant šukuoseną. Būtent dėl to silikonai labai dažnai naudojami kaip ingredientas plaukų priežiūros produktuose – ypač tuose, kurie yra skirti plaukų kondicionavimui, apsaugai ir atstatymui.
Skirtingos silikonų rūšys
Egzistuoja daugybė skirtingų silikonų rūšių. Silikonus lengva atpažinti informacijoje apie plaukų priežiūros priemonių sudėtį, nes jų pavadinimas dažniausi baigiasi galūne „-konas“ arba „-siloksanas“. Ir nors jų paskirtis yra beveik tokia pati, jiems būdingi ir tam tikri skirtumai. Kai kurie iš jų, pvz., ciklometikonas, dimetikono kopoliolas ir ciklopentasiloksanas yra laikomi labiau tinkančiais plaukų priežiūrai nei kiti.
- Ciklometikonas yra vienas iš dažniausiai plaukų priežiūros priemonėse naudojamų silikonų rūšių. Jis yra labai lakus, o tai reiškia, kad jis lengvai išgaruoja ir nesikaupia ant plaukų. Jis suteikia plaukams švelnumo ir lygumo pojūtį. Jo dėka plaukai atrodo slidesni, todėl, šukuojant plaukų šepečiu drėgnus plaukus, jie nekliūva ir nesivelia.
- Dimetikono kopoliolas yra vandenyje tirpus ir lengvas silikonas, todėl jis labai lengvai nusiplauna ir nesikaupia ant plaukų. Jis labai dažnai yra naudojamas plaukų kondicionieriuose.
- Ciklopentasiloksanas – tai išvestinis produktas (būtent todėl jo pavadinimas neturi kitiems silikonams būdingos galūnės „konas“). Jis taip pat lengvai išgaruoja ir yra plonos tekstūros. Šios rūšies silikonas yra derinamas su kitų tipų sunkesniais silikonais (pvz., dimetikonu), kad padėtų jiems tolygiai pasiskirstyti. Ciklopentasiloksanas padeda apsisaugoti nuo drėgmės praradimo ir yra puikus lubrikantas.
- Amodimetikonas (arba kiti silikonai, kurių pavadinimas prasideda „amo“ arba „amino“) yra kitos rūšies silikonas, kuris yra chemiškai modifikuotas tam, kad geriau priliptų prie plaukų. Tai reiškia, kad jis puikiai kondicionuoja plaukus, tačiau jį taip pat gali būti sudėtingiau pašalinti. Amodimetikonas yra dažnai aptinkamas nenuplaunamuose plaukų kondicionieriuose.
- Dimetikonas dažnai yra priskiriamas silikoniniam aliejui. Dimetikonas padengia plaukus, suteikdamas jiems puikų žvilgesį ir juos kondicionuodamas. Tačiau, kadangi jis netirpsta vandenyje, jį gali būti sunku pašalinti. Be to, toks sunkus silikono sluoksnis lengviau pritraukia nešvarumus ir teršalus iš aplinkos, todėl plaukai dar labiau apsunkinami. Dimetikonas dažnai naudojamas serumuose ir kituose nenuplaunamuose plaukų priežiūros produktuose.
Vandenyje tirpstantys silikonai
Vandenyje tirpstančius silikonus galima lengvai nuplauti nuo plaukų. Šie silikonai nepalieka ant plaukų sunkių apnašų. Tai yra populiariausi silikonai, kurie yra naudojami plaukų priežiūros priemonių gamyboje. Jie visapusiškai atlieka savo pagrindinę paskirtį ir kartu apsaugo plaukus nuo apnašų kaupimosi.
Vandenyje netirpstantys silikonai
Kadangi vandenyje netirpstantys silikonai patys nepasišalina, juos būtina pašalinti naudojant tinkamą plaukų šampūną, tokiu būdu plaukus apsaugant nuo apnašų formavimosi. Populiariausias tarp vandenyje netirpstančių silikonų yra sintetinis silikonas dimetikonas (INCI: dimethicone). Šis silikonas yra pigiausias, tačiau sunkiausiai pašalinamas. Nors jis pasižymi puikiomis plaukus kondicionuojančiomis savybėmis ir gali suteikti plaukams švelnumo, glotnumo ir žvilgesio, iš tikrųjų jis labai apsunkina plaukus.
Silikonų privalumai
Nors silikonai neretai priskiriami kenksmingoms medžiagoms, atlikti efektyvumo tyrimai iš tikrųjų rodo, kad jie yra vieni iš veiksmingiausių ingredientų tiek plaukų, tiek ir odos priežiūros produktuose. Silikonai veikia padengdami plaukus plonu hidrofobiniu (vandeniui atspariu) sluoksniu. Šis sluoksnis turi kelias paskirtis:
- Sumažina plaukų poringumą, todėl plaukai mažiau reaguoja į drėgmę iš išorės. Plaukai tampa lygesni ir tiesesni.
- Sumažina drėgmės praradimą iš plaukų vidaus. Tokiu būdu plaukai kondicionuojami.
- Sutepa plaukus, todėl jie būna lygesni, minkštesni, lengviau iššukuojami ir žvilgantys.
- Saugo plaukus nuo karščio, todėl apsaugo juos ir nuo plaukų formavimo priemonių, tokių kaip plaukų garbanojimo, tiesinimo žnyplės ir plaukų džiovintuvai, žalingo poveikio.
Silikonų trūkumai
Silikonai yra panašūs į gumą ir (arba) plastiką. Jie yra naudojami kaip apsauga nuo vandens ir net oro. Tai nėra natūrali medžiaga, todėl tam tikros silikonų rūšys gali turėti ir šalutinį poveikį mūsų plaukams. Plaukai gali pradėti spindėti, tačiau šis spindesys nebus toks, kokio norėtume, nes tai bus nenatūralus plastiko spindesys. Plaukų spindesys, kurio mes norime, yra toks, kokį sukuria nuo plaukų atsispindinti šviesa. Mūsų plaukai taip spindėti gali tik tada, kai plaukų drėgmės lygis yra pakankamas ir jie yra sveiki.
Dėl drėgmei nelaidaus sluoksnio, stabdomas plaukų drėkinimas. Po kurio laiko silikonai gali išsausinti plaukus, neleisdami įsigerti plaukų kondicionieriams, kurie liks paviršiuje. Dėl drėgmės trūkumo plaukai gali tapti lengvai pažeidžiami, imti garbanotis ir lūžinėti.
Silikonai gali apsunkinti plaukus – tada plaukai atrodo tarsi negyvybingi. Silikonai dėl elektromagnetinio krūvio gali pritraukti nešvarumus bei kitokias medžiagas. Taigi, nors kelias dienas mums gali atrodyti, kad mūsų plaukai įgavo norimą žvilgesį, laikui bėgant ant plaukų gali greičiau kauptis nešvarumai.
Garbanotiems plaukams produktai, kurių sudėtyje yra silikono, nelabai tinka, nes garbanoti plaukai įprastai yra priskiriami prie sausesnių plaukų. Be to, nuo lygių plaukų silikonus kur kas lengviau pašalinti nei nuo besigarbanojančių plaukų. Taigi, jeigu jūsų plaukai garbanoti, ir jūs naudojate plaukų priežiūros priemones su silikonais, jie gali kauptis ant garbanų ir apsunkinti plaukus, kurie ilgainiui gali tapti dar labiau pažeidžiami.
Ką daryti, kad silikonas nesikauptų?
Atsakymas paprastas – reikia gerai trinkti plaukus. Bet kuris kokybiškas plaukų šampūnas padės nuplauti silikoną. Tačiau jeigu jūs dažnai ir dideliais kiekiais naudojate plaukų priežiūros priemones, kuriose yra daug silikono (ypač tokias priemones, kurių sudėtyje yra jau minėto dimetikono), jums gali prireikti savo plaukus ištrinkti ir išskalauti ne vieną kartą.
Jei norite pasinaudoti silikonų privalumais neapsunkindami savo plaukų, turėtumėte pasirinkti lengvesnius ir vandenyje tirpstančius silikonus, tokius kaip ciklometikonas arba dimetikono kopoliolas. Šie plaukų priežiūros priemonėse esantys ingredientai nesikaupia, tačiau kondicionuoja plaukus ir suteikia jiems daugiau žvilgesio.
Plaukų priežiūros produktų pasirinkimas
Visuomet verta prieš perkant plaukų priežiūros produktus, atlikti bent nedidelę informacijos paiešką ir įsigilinti į skirtingų produktų sudedamųjų dalių sąrašą. Jokiu būdu aklai netikėkite tuo, ką matote ir girdite reklamose. Geriausia susipažinti su plaukų priežiūros produktų ingredientais. Kuo aukščiau ingredientų sąraše yra pateikiamas konkretus ingredientas, tuo didesnė jo dalis yra plaukų priežiūros priemonės sudėtyje. Jei ingredientas yra pateikiamas sąrašo apačioje, jo produkte gali būti labai nedidelis kiekis – kartais nė nesiekiantis pusės procento.
Rinkdamiesi plaukų priežiūros produktą, kuriame yra silikono, turite įvertinti, kurios rūšies silikonas jūsų plaukams tinka geriausiai. Silikonai nėra tai, ko turėtumėte vengti – jie gali būti ir jūsų plaukams naudinga priemonė. Tačiau jeigu nenorite naudoti plaukų priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra silikonų, jūs galite rinktis kitokius produktus be silikono, kurių pasiūla šiuolaikinėje rinkoje yra tikrai didelė.
Pabaigai
Silikonai yra veiksmingai kondicionuojančios medžiagos, jie suteikia plaukams daugiau žvilgesio ir padeda išlyginti bei ištiesinti plaukus. Todėl, jeigu nenorite apsunkinti savo plaukų ir apsaugoti juos nuo apnašų kaupimosi, rekomenduojame rinktis tokias plaukų priežiūros priemones, kuriose yra naudojami lengvi ir vandenyje tirpstantys silikonai arba jų nėra visai.