Plaukų priežiūra natūraliomis priemonėmis

Gražūs, blizgantys, sveiki, tankūs, ilgi ir greitai augantys plaukai – daugumos moterų svajonė. Pasisekė toms, kurios gali pasigirti puikiais genais ir niekad neturėjo problemų nei su plaukų augimu, nei su galiukų šakojimusi. Paprastai atitinkamus genus paveldėjusios moterys džiaugiasi ne tik pavydėtinai gražiais plaukais, bet ir sveikais ir gražiais nagais bei problemų nekeliančia oda. Na, o toms, kurioms ne taip pasisekė su genais, dažniausiai, norint gražių plaukų, tenka griebtis papildomų priemonių.

Grožis „iš vidaus“

Norint turėti gražius plaukus ne visuomet užtenka vien tik rūpintis išoriniu, fiziniu jų grožiu. Nemažiau svarbi ir jūs organizmo būklė bei maistas, kurį valgote. Stresas, įvairios ligos, pervargimas alina organizmą, todėl nenuostabu, kad jame ima trūkti būtinų maistinių medžiagų. Siekiant gražių plaukų, svarbu užtikrinti, kad organizme netrūktų biotino (maistiniai šaltiniai: rudieji ryžiai, žali žirneliai, lęšiai, avižos, alaus mielės), vitamino E (maistiniai šaltiniai: pupelės, žalios lapinės daržovės, kviečių gemalų aliejus, riešutai), vitamino A (maistiniai šaltiniai:  menkių kepenų aliejus, morkos, špinatai, persikai), Vitamino B5 (maistiniai šaltiniai: vištienos kepenys, saulėgrąžų sėklos, lašiša, avokadai), taip pat geležies, vitaminų C bei D. Visos šios maistinės medžiagos labai svarbios tinkamai medžiagų apykaitai, galvos odos aprūpinimui svarbiomis maistinėmis medžiagomis, baltymų skaitymui į amino rūgštis, kurios yra būtinos iš baltymų sudarytų plaukų augimui ir sveikatai bei grožiui.

Plaukų priežiūra iš išorės

Kiekviena turime savus plaukų priežiūros ritualus. Turbūt vienareikšmiškai populiariausia ir dažniausiai naudojama priemonė – šampūnas. Čia vertėtų rinktis kuo mažiau aršių cheminių detergentų turinčias priemones. Ieškokite šampūnų be SLS, kitų sulfatų, druskų, kurie „nugraužia“ kartu su nešvarumais ir plauko paviršinį sluoksnį, plaukas plonėja, praranda natūralų žvilgesį, blunka spalva. Šampūnai su švelnesnėmis plaunamosiomis sudedamosiosmis dalimis mažau kenkia plaukui. Neapsigaukite su populiariais cheminiais šampūnais, kuriais išplovus plaukus, jie tampa švelnūs – aštrių detergentų poveikis „užmaskuojamas“ silikonais, kurie nors ir suteikia trumpalaikį švelnumo pojūtį, ilgainiui taip pat džiovina ir plonina plauką. Plaukų kondicionieriai, taip pat dažnai būna perkrauti silikoninėmis medžiagomis, kurios apsunkina plauką ir suteikia tik trumpalaikį išvaizdos pagerėjimą. Ilgametė patirtis vis dažniau sudomina ir šiuolaikinius žmones, tad vis dažniau atsigręžiama į amžių patikrintus patarimus, pavyzdžiui, plaukus suminkština ir jiems suteikia žvilgesnio skalavimas obuolių sidro actu (reikia skiesti su vandeniu santykiu ne mažiau kaip 1:1), gėlių hidrolatais ar vaistažolių nuovirais.

Kalbant apie plaukų formavimą – žinoma, dažniausias patarimas – nedžiovinti plaukų karšto oro srove, nenaudoti plaukų tiesintuvų, formavimo įrenginių ir priemonių. Tačiau, realybėje tikrai ne visuomet taip gaunasi. Todėl, jei jau tenka panaudoti plaukų formavimą karščiu, pasistenkite ir prieš ir po, kuo labiau plauką pamaitinti ir padrėkini ir, kiek įmanoma, naudokite apsaugines priemones.

Rinkitės natūralių medžiagų plaukų šepetį. Toks, kuris būtų ne per tankus, kad nepeštumėte plaukų, taip pat malonus galvos odai, kad šukuojant galėtumėte šiek tiek pamasažuoti ir stimuliuoti galvos odą – tai pagreitins kraujotaką, pagerins plaukų ir galvos odos aprūpinimą maistinėmis medžiagomis ir deguonimi.

Aukščiau aprašyti patarimai galioja kasdienei plaukų priežiūrai – higienai. Be abejo, norint gražių ir sveikų plaukų, labai naudinga juos bent kartą per savaitę palepinti intensyvios priežiūros kauke. Vėlgi, cheminės kaukės dažnai suteikia trumpalaikį gražių plaukų efektą, tačiau ilgainiui nuo mineralinių aliejų, silikonų, aršių ploviklių (kurie dedami į kaukes, kad išsiplautų vien vandeniu, nepalikdamos riebalų plaukuose) plaukai sausėja, praranda žvilgesį, ima lūžinėti, slinkti, darosi vis sunkiau juos užsiauginti. Daugybė moterų atsiliepimų internete, iš kartos į kartą ne viename kontinente perduodamos žinios ir patirtis neleis sumeluoti, kad praktiškai be konkurencijos net ir prabangiausius serumus, plaukų kaukes, ampules ir kt. įveikia amžių patikrinti natūralūs aliejų mišiniai.

Kodėl plaukams naudingi aliejai?

Plauką sudaro baltyminė medžiaga keratinas ir labai nedidelis kiekis vandens. Kiekvienas plaukas iš odos į išorę auga per plauko folikulą. Žmogus jau gimsta su tam tikru folikulų skaičiumi, kuris nedidėja. Plauko šaknis baigiasi plauko svogūnėliu, per kurį ląstelės aprūpina plauką maistinėmis medžiagomis, deguonimis, hormonai reguliuoja plaukų augimą ir struktūrą skirtingais gyvenimo periodais. Dažnai tenka girdėti, kad plaukas – negyvas odos darinys. Taip ir yra. Nuo kamieno į išorę patenkanti plauko dalis yra negyva. Tad neapsigaukite dažnais rinkodaros triukais, tokiais, kaip vitaminai plaukams ar jų galiukams – negyviems dariniams vitaminų jau nereikia. Tačiau jie labai svarbūs gyvai plauko daliai, kurį yra mūsų skalpe – galvos odoje.  Patys plaukai gali sugerti vandenį, riebalus (natūralius – augalinius arba riebalinius) ir augalinį drėkiklį – gliceriną. Išorinis plauko sluoksnis sudarytas iš plauko žvynelių, saugančių plauką nuo išorės poveikio. Nuo jų būklės priklauso plauko žvilgėjimas. Stipriai išoriškai paveiktų (plaukų formavimas, saulė, sūrus vanduo, dažymas) plaukų žvyneliai prasiskleidžia ir plaukai atrodo pasišiaušę, praranda savo žvilgesį. Tam, kad žvyneliai susiglaustų ir plaukai vėl atrodytų blizgūs ir glotnūs – labai sveika juos pamaitinti organinėmis riebalų rūgštimis, kurių puikus šaltinis yra nerafinuoti, šalto spaudimo aliejai. Taigi, galbūt net ir nežinodamos biologinio ir cheminio paaiškinimo, moterys šimtus metų lepina plaukus aliejais ir džiaugiasi pastebimais rezultatais.

Priklausomai nuo konkretaus aliejaus, jis gali pasižymėti maitinančiomis, atstatančiomis, drėkinančiomis, glotninančiomis, mažinančiomis galiukų šakojimąsį, stabdančiomis slinkimą, skatinančiomis augimą ir kitomis plaukams naudingomis savybėmis. Ne vienas aliejus, be abejo, pasižymi keliomis savybėmis, priklausomai nuo riebiųjų rūgščių ir maistinių medžiagų kompozicijos. Taigi, norint maksimalios naudos, svarbu išmanyti aliejų savybes ir parinkus sau naudingiausią derinį, jį naudoti praktikoje.

Aliejai plaukų ilgiui

Kaip jau minėta, plaukas, kuris yra išorėje – yra negyvas odos darinys. Tad nei į vidų vartojamį maisto papildai, nei vitamininiai serumai plaukui, kuris yra jau išaugęs nepadės. Tačiau, dažnai be genų ir mitybos mes nemaža dalimi prisidedame prie plaukų išvaizdos išoriniais veiksmais – plaukų dažymų, formavimu karštomis priemonėmis, nesuteikdami apsaugos nuo saulės, vėjo, šalčio, sūraus ar chloruoto vandens. Išorės veiksnių pažeisti plaukai išsausėja, išplonėja, praranda žvilgesį, pučiasi, lūžinėja, skilinėja jų galiukai. Natūralūs, augaliniai aliejai – puiki priemonė padėti atstatyti plauko baltyminį sluoksnį, suteikti plaukui apsaugą ir gerinti jo išvaizdą. Daugybė ne pirmus metus naudojančių kokybiškus natūralius, nerafinuotus aliejus patvirtins, kad aliejai pastebimai pagerina plauko būklę. Plaukai ilgainiui (nukirpus jau išsišakojusius galiukus, kadangi jų sulipdyti neįmanoma) nustoja šakotis, tai yra nebeskyla jų galiukai. Taip pat pastebimai mažiau iškrenta ne pilno ilgio – nulūžusių plaukų. Be viso to, plaukai tampa minkštesni, švelnesni, lengviau šukuojami.

Aliejai plaukų šaknims

Plauko gyvavimas susideda iš trijų stadijų:  augimo (anagen) fazė trunka kelis metus (periodas gali svyruoti nuo 2 iki 7 metų), joje yra didžioji dalis mūsų plaukų. Antra fazė yra – pereinamoji (catagen), kuri tunka kelias savaites ir kurios metu susitraukia folikulas, bei trečioji – ramybės (telogen) fazė, trunkanti kelis mėnesius, kuomet plaukas jau nebeauga, atsiskiria nuo plauko folikulo ir yra išstumiamas naujai pradėjusio augti plauko. Dažnai nuo plauko augimo fazės trukmės priklauso kokio ilgio plaukus galime užsiauginti. Turbūt esate ne kartą girdėję „mano plaukai neauga daugiau pečių“ ir panašių frazių. Ir tai tikrai gali būti tiesa, tuo atveju, jei plauko augimo fazė yra labai trumpa, vos 2 ar 3 metai, per tiek laiko naujai išdygęs plaukas nesugeba užaugti daugiau pečių ilgio net geriausiu atveju, ir bet kokiu atveju neužilgo jis iškrenta. Čia į pagalba ateina „magija“ iš gamtos. Eteriniai aliejai nuo seno pasižymi galingomis gydomosiomis bei aromaterapinėmis savybėmis. Plaukų grožiui eteriniai aliejai labiausiai pasitarnauja veikdami galvos odą, per kurią patenka į plauko folikulą ir svogūnėlį. Priklausomai nuo augalo, iš kurio išgaunami, eteriniai aliejai gali aktyvinti kraujotaką, taip skatindami plaukų augimą, reguliuoti galvos odos išskiriamų riebalų kiekį – mažindami arba didindami plaukų riebalavimąsi. Dar labai svarbu paminėti, kad veikiant eteriniams aliejams, gali pailgėti plauko augimo fazė, kas suteiktų galimybę užsiauginti ilgesnius nei įprasta turėti plaukus.

Vienas komentaras apie “Plaukų priežiūra natūraliomis priemonėmis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *